Vasi Kararı ile Araç Alımı Dilekçesi

X SULH HUKUK MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ’NE

DOSYA NUMARASI :…
DAVACI : …
DAVALI  : …
KONU           : Dava dilekçeme ek beyanlarımdan ibarettir.

AÇIKLAMALAR  :

Dava dilekçemde annem olan … vasi olarak tayin edilme talebinde bulunmuştum. Annemin yaşlı ve rahatsız olması nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanamamasından ötürü ihtiyaçlarını karşılamak için annemin adına ÖTV indiriminden faydalanarak araç almayı istiyorum. Sayın mahkemeniz nezdinde görülecek iş bu davada vasi atanması kararı yanı sıra annemin adına araç alabilmem ve satın alınacak aracın finansmanı için banka ve finans şirketlerinden taşıt kredisi kulanmam için izin verilmesini de talep ediyorum.

SONUÇ VE İSTEM     :

Yukarıda açıkladığım nedenler ve mahkemenin re’sen elde edeceği deliller ışığında; annem X için vasi olarak tayin edilmem ve annem adına araç alabilmem ve satın alınacak aracın finansmanı için banka ve finans şirketlerinden taşıt kredisi kulanmam için sayın mahkemenizden izin verilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep ederim.

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 21:44

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorumları Göster

 • Merhaba saim bey yukarıda yazılı olan dilekçede bır husus dikkatimi çekti, değerli vaktimizi akmakla birlikte bır konuyu danışmak istiyorum, zihinsel engeli %90 bulunan kısıtlı kişinin üzerine alıcak araca herhangi bir banka yada finans kuruluşundan kredi çekilebiliyormu, mahkemenin böyle bir konuda emsal kararı varmıdır...

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • çekilemiyor. araçlar ötvsiz ve indirimli kdv ile alındığından, kredi karşılığı ödenemez ve banka araça el koyarsa vergileri banka ödemesi gerekecektir. Bu durumda bankalar araç kredisi vermiyorlar.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba Saim bey eşim yüzde 90 engelli vasi olarak aracı kendi adıma alabiliyormuyum teşekkürler

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.