Vasi Kararı ile Araç Alımı Dilekçesi

Eki 30, 2019 | Vasi-Kişiler Hukuku Avukatlığı

Kısıtlı kişi adına araç almak için mahkemeden yetki almak gerekir. Peki bu yetki nasıl alınır, mahkemeye nasıl başvurulur? Adana Avukatlarından Saim İncekaş tarafından bu yazımızda sizlere kısıtlı adına araç alım hakkında bilgiler sunduk.

Kısıtlı Adına Araç Alım İzni Dilekçesi

X SULH HUKUK MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NUMARASI :…
DAVACI : …
DAVALI  : …
KONU           : Dava dilekçeme ek beyanlarımdan ibarettir.

AÇIKLAMALAR             :

Dava dilekçemde annem olan … vasi olarak tayin edilme talebinde bulunmuştum. Annemin yaşlı ve rahatsız olması nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanamamasından ötürü ihtiyaçlarını karşılamak için annemin adına ÖTV indiriminden faydalanarak araç almayı istiyorum. Sayın mahkemeniz nezdinde görülecek iş bu davada vasi atanması kararı yanı sıra annemin adına araç alabilmem ve satın alınacak aracın finansmanı için banka ve finans şirketlerinden taşıt kredisi kulanmam için izin verilmesini de talep ediyorum.

SONUÇ VE İSTEM     :  

Yukarıda açıkladığım nedenler ve mahkemenin re’sen elde edeceği deliller ışığında; annem X için vasi olarak tayin edilmem ve annem adına araç alabilmem ve satın alınacak aracın finansmanı için banka ve finans şirketlerinden taşıt kredisi kulanmam için sayın mahkemenizden izin verilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep ederim.

Vasi Kararı ile Araç Alımı Dilekçesi

ADANA … SULH HUKUK MAHKEMESİNE

TALEPTE BULUNAN

DAVACI:

KONUKısıtlı adına araç alabilmem için tarafıma yetki verilmesine ilişkin talebimdir.

AÇIKLAMALAR: Kısıtlı eşim olup ….. Sulh Hukuk Mah. …. E. …. K. say. Dosyasından vasi atanmıştım. Lakin 2 yıllık vasilik süresi dolmuş olduğundan dolayı vasiliğin uzatılması için … tarihli dilekçe ile mahkemenize başvurmuş bulunmaktayım. Eğer ki mahkemenizce vasilik süresinin uzatılmasına karar verilecek olursa ayrıca kısıtlının işlerini görebilmem için kısıtlı adına kendi birikimim ile araç almak istemekteyim.

Eşim adına trafikte kayıtlı olmak ve (eşim aklen malul olduğu ve sağlık sorunları olduğu için) toplu taşıma araçlarını kullanamamasından ötürü ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için eşim adına yasada engelli plakalı araç olarak bilinen bir araç satın almak istiyorum.

Açıklanan nedenle ilgili kullanılmak üzere, eşim adına araç satın alma yetkisi içeren ve noterden aldığımız bilgiye göre; “Kişinin adına araç almaya satmaya noterlik trafik idarelerinde işlemleri takip etmeye her türlü taahhüt muvafakat ve beyanname imzalamaya alınan araçları kısıtlı adına tescil ettirmeye bu konuda başkalarına yetki vermeye vasi … adlı kişi yetkilidir.” şeklinde düzenlenecek yetki belgesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Satın alınacak olan araç, benim aktifimden karşılanacak olup, kısıtlının malvarlığında bir azalmaya neden olmayacaktır.

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda kısaca izah ettiğim üzere mahkemenizce vasilik süresinin uzatılmasına karar verilecek olursa,  kısıtlı eşim … adına araç almaya ve satmaya, alınan aracı kısıtlı adına tescil ettirmeye yarayacak yetki belgesinin saygı değer mahkemenizce düzenlenerek tarafıma verilmesi hususunda da gerekli işlemlerin yapılmasını saygıyla arz ve talep ediyorum. tarih

Vasi Araç Alımı Dilekçe Örneği

ADANA SULH HUKUK MAHKEMESİNE

SATIŞ İZİN TALEBİNDE

BULUNAN DAVACI:

DAVA KONUSU: SATIŞA İZİN VERİLMESİ TALEBİDİR.

AÇIKLAMALAR:

1-Annem ………….. adına Mahkemenizin ……. Esas ve ………… Karar sayılı kararı ile ben annem olan … vasi olarak atandım.

2-Annem adına kayıtlı bulunan … Plakalı araç kaza sonucu hasar görmüştür. Sigorta şirketi tarafından yapılan tespitler sonucunda araç çok hasarlı olduğundan Perte ayrılmıştır. Sigorta şirketi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda aracın rayiç bedeli 29.795,00 TL olarak tespit edilmiştir. Yine aracın hurda olarak satışı için yapılan araştırmalar sonucunda hurda fiyatı ………….. tarafından 10.429,00 TL olarak belirlenmiştir. İlgili mahkemenize yaptığımız başvuru sonucunda kısıtlı adına … Vakıfbank Şubesinde hesap açılmıştır. Dosyamızda karar mevcuttur.

3- Araç ile ilgili tüm hazırlıklar ve satış işlemi hazırdır. İlgili evrakları ekte mahkememize sunuyoruz. Kısıtlı annemin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve adına yeniden bir araç almamız için yukarıda belirttiğimiz aracın vasisi tarafından satılabilmesi için satışa izin verilmesi zarureti doğmuştur.

TÜRK MEDENİ KANUNU

MADDE 462

 B. İzin
I. Vesayet makamından

Aşağıdaki hallerde vesayet makamının izni gereklidir:
1. Taşınmazların alımı, satımı, rehnedilmesi ve bunlar üzerinde başka bir ayni hak kurulması,
2. Olağan yönetim ve işletme ihtiyaçları dışında kalan taşınır veya diğer hak ve değerlerin alımı, satımı, devri ve rehnedilmesi,
3. Olağan yönetim sınırlarını aşan yapı işleri,
4. Ödünç verme ve alma,
5. Kambiyo taahhüdü altına girme,
6. Bir yıl veya daha uzun süreli ürün ve üç yıl veya daha uzun süreli taşınmaz kirası sözleşmeleri yapılması,
7. Vesayet altındaki kişinin bir sanat veya meslekle uğraşması,
8. Acele hallerde vasinin geçici önlemler alma yetkisi saklı kalmak üzere, dava açma, sulh olma, tahkim ve konkordato yapılması,
9. Mal rejimi sözleşmeleri, mirasın paylaştırılması ve miras payının devri sözleşmeleri yapılması,
10. Borç ödemeden aciz beyanı,
11. Vesayet altındaki kişi hakkında hayat sigortası yapılması,
12. Çıraklık sözleşmesi yapılması,
13. Vesayet altındaki kişinin bir eğitim, bakım veya sağlık kurumuna yerleştirilmesi,
14. Vesayet altındaki kişinin yerleşim yerinin değiştirilmesi.

HUKUKİ DELİLLER      :

1-Mahkemenizin … Sayılı dosyası,

2-Vasi ve sigorta şirketi tarafından yapılan Taahütname,

3-Kısıtlının sağlık raporu,

4-Trafik kazası tespit tutanağı,

5-Ekspertiz raporu,

6-Kaza Fotoğrafları

HUKUKİ NEDENLER: Türk Medeni Kanun Mad. 462/1 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıkladığımız ve sayın mahkemenizce de resen nazara alınacak hususlar doğrultusunda davamızın kabulü ile kısıtlı adına olan … Plakalı aracın hurdaya dönüşmesi ve kısıtlının ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kısıtlı adına yeniden araç almamız için gerekli satış iznin verilmesini davacı vasi olarak sayın mahkemenizden arz ve talep ederim.

DAVACI VASİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

3 Yorumlar

 1. Adem çalık

  Merhaba saim bey yukarıda yazılı olan dilekçede bır husus dikkatimi çekti, değerli vaktimizi akmakla birlikte bır konuyu danışmak istiyorum, zihinsel engeli %90 bulunan kısıtlı kişinin üzerine alıcak araca herhangi bir banka yada finans kuruluşundan kredi çekilebiliyormu, mahkemenin böyle bir konuda emsal kararı varmıdır…

  Yanıtla
  • tamer erdoğmuş

   çekilemiyor. araçlar ötvsiz ve indirimli kdv ile alındığından, kredi karşılığı ödenemez ve banka araça el koyarsa vergileri banka ödemesi gerekecektir. Bu durumda bankalar araç kredisi vermiyorlar.

   Yanıtla
 2. Caner

  Merhaba Saim bey eşim yüzde 90 engelli vasi olarak aracı kendi adıma alabiliyormuyum teşekkürler

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank