Üzerine ipotek tesis edilen taşınmaz davanın açılmasından önce aile konutu niteliğini yitirmişse davanın reddi gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Üzerine ipotek tesis edilen taşınmaz davanın açılmasından önce aile konutu niteliğini yitirmişse davanın reddi gerekir

Davacı; eşinin malik olduğu aile konutu olarak kullanılan taşınmaz üzerine, davalılardan T.C. Ziraat Bankası lehine ipotek tesis edildiğini, bu işleme rızasının olmadığını ileri sürerek ipoteğin kaldırılmasını ve taşınmaz üzerine aile konutu şerhi konulmasını istemiş; mahkemece istek kabul edilmiştir (TMK.m.194).

İpotek 05.08.2003 tarihinde tesis edilmiş, dava 21.06.2010 tarihinde açılmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davacı ve davalı eşinin davanın açılmasından önce üzerine ipotek tesis edilen aile konutundan taşındıkları anlaşılmış ve inceleme tarihi itibariyle sunulan haciz tutanağına göre de taşınmazın 14.06.2011 tarihinde üçüncü kişiye kiraya verildiği, bu kişi adına doğalgaz aboneliği yapıldığı tespit edilmiştir.

Üzerine ipotek tesis edilen taşınmaz davanın açılmasından önce aile konutu niteliğini yitirmiş ve Türk Medeni Kanununun 194. maddesinde düzenlenen aile konutu özelliğini kaybetmiştir. Üzerine ipotek tesis edilen taşınmaz davanın açılmasından önce aile konutu niteliğini yitirmiş olduğundan davanın reddi yerine yazılı gerekçeyle kabulü
doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 20.03.2012, E. 2011/12179, K. 2012/6383)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.