Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Üvey çocuğu bakımsız halde bırakmak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Üvey çocuğu bakımsız halde bırakmak duygusal şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davacının mahkemece sabit kabul edilen kusurları yanında davalının da, ev işlerini yapmadığı, kocasının ilk evliliğinden olma 2001 doğumlu çocuğuna fiziki şiddet uyguladığı ve onu bakımsız halde bıraktığı, bu suretle üvey çocuğuna özen gösterme yükümlülüğünü (TMK.md.338/1) ihlal ettiği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu  göre boşanmaya yol açan olaylarda davalı da, davacıyla aynı oranda kusurludur. Eşit kusurlu taraf yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilemez. Hal böyleyken boşanmada davacının tam kusurlu kabul edilmesi ve buna bağlı olarak davalı yararına maddi (TMK.md. 174/1) ve manevi (TMK.md. 174/2) tazminata hükmolunması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 31.03.2011, E. 2010/5208, K. 2011/5736.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 16 Mart 2020 23:13

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.