Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Ücret Garanti Fonu Talep Dilekçesi

Ücret Garanti Fonu Talep Dilekçesi


T.C.

ADANA

İŞ MAHKEMESİ’ NE

NUMARASI        :X

DAVACI              :

VEKİLİ              : Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana/Seyhan

DAVALI : TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

KONU                  : Müvekkilimize Ücret Garanti Fonu Yönetmeliği kapsamında ödenmesi gereken X ayları olmak üzere üç AÇIKLAMALAR  :

1-) Müvekkilimiz X, X A.Ş.nin işletmekte olduğu teknolojik ürün satışı yapılan mağazasının X şubesinde satış danışmanı olarak çalışmakta iken  şirketin ödeme güçlüğüne düşmesi nedeniyle ihtarname tarihi olan X tarihinde işten ayrılmıştır.

2-) Müvekkilimizin işten çıktığı tarihte ve sonrasında da işveren ödeme güçlüğü çekmekte ve çekmeye devam etmektedir.  Bu nedenle de müvekkilimiz işten ayrıldıktan sonra ödenmeyen  son 3 3-) Yargılama neticesinde müvekkilimizin ücret alacağı ve diğer kalem alacakları olduğuna karar verilmiş ve tarafımızca bu karar  X İcra Müdürlüğü’nün X E. Sayılı dosyasıyla takibe konulmuştur. (EK-1:  X Mahkemesi’nde görülen X E. Ve X K. No’lu kararı) Ancak işyeri şirket 4-) Ücret Garanti Fonu Yönetmeliği kapsamında davalı kuruma işçi 5-) Ücret Garanti Fonu Yönetmeliği’ndeki ödemeye ilişkin usul ve esasları düzenleyen madde 9’a göre; “İşçinin, işverenin ödeme güçlüğüne düşmesinden önceki son bir yıl içinde aynı işyerinde çalışmış olması gerekir. Günlük ücret alacağı 5510 sayılı Kanunun 82. Maddesi uyarınca belirlenen günlük kazanç üst sınırını aşamaz. Ücret alacağı , işçinin kuruma başvuru tarihini izleyen 6-) Halbuki müvekkil işçi işten ayrılma tarihi olan X tarihinden önceki son üç ay (x ayları) ücret alacağını alamamış yani işveren X aylarında ödeme güçlüğüne düşmüş ve yine müvekkilimiz bu tarihlerden geriye son 5 yıldır bu işyerinde çalışmaktadır. Yani anılan ret gerekçesi gerçeği yansıtmamaktadır.

7-) X tarihinden itibaren bazı hallerde arabulucuya başvuru zorunluluğu getirilmiş ve ayrıca Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüklerine şikayet başvurusu yolu kapanmış olduğundan, vekilliğimizce, X 😎 Müvekkilimizin işten ayrılmadan önceki ve ayrıldıktan sonraki zaman diliminde şirketin ödeme güçlüğüne düşmesi müvekkilimizin işçilik ücretini alamamasına ve mağduriyetine sebebiyet vermiştir. Söz konusu Fonun sağlaması gereken ücretten de haksız olarak şartları taşımadığı gerekçesiyle reddolunarak tekrar mağduriyete sebep olunmuştur. İşbu mağduriyetten ötürü bu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ DELİLLER             :X HUKUKİ NEDENLER :SONUÇ VE İSTEM :Yukarıda Müvekkilimize Ücret Garanti Fonu kapsamında üç maaşının ödenmesi istemli davamızın kabulüne,

Ödenmeyen üç Dava harç ve giderleri ile yasal vekalet ücretinin karşı tarafa tahmiline karar verilmesini  dileriz.                                     

Davacı Vekili

                                                          Adana Barosu – Avukat Saim İncekaş

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 22:11

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.