Tutuklunun Tahliyesi Talebi

Nis 16, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Tutuklunun Tahliyesi Talebi

SULH CEZA HÂKİMLİĞİNE

SUNULMAK ÜZERE

CUMHURİYET SAVCILIĞINA

DOSYA NO                          : 

TAHLİYE TALEP EDEN

SANIK                            : X velisi X Kimlik nolu, X E tipi kapalı cezaevinde Tutuklu, X Sabit ikamet adresi

KONUSU                       : Müvekkilim dosyada iftiraya maruz kalan yabancı uyruklu X”nun tahliyesini talep eder dilekçemizin arzıdır.

AÇIKLAMALAR              :

 • Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan müvekkilim 16 yaşında bir çocuktur. Babasını savaşta kaybetmiştir. Yani yetim bir çocuktur, annesi ile birlikte yaşar ve çalışıp annesine, kendisi gibi yetim yeğenlerine bakmak zorundadır.
 • Müvekkilimizle yaptığımız görüşme ve dosya içeriğinden anlaşıldığı kadarıyla müvekkilimin uyuşturucu ticareti işi ile hiçbir bağlantısı olmadığı gibi yapılan kolluk güçlerinin bir hatası ve yanlış anlamasından kaynaklanmaktadır ve sonu mağduriyete giden bir adli hataya neden olmuştur.
 • Müvekkilim ana dili Arapça olduğu için tesadüfen tanıştığı bir ırak ve bir afgan vatandaşı ile lokanta da oturmuşlar ve bu kişiler müvekkilime yemek ikram etmişlerdir. Kısa süren sohbetten sonra; “cumhuriyet okulunun orda bir Türk kardeşimizin inşaatında çalıştık, 140 lira para verecek onu alıp bize gel biz işten geldik çok yorulduk” diye müvekkilimi aldatmışlar ve o kişinin telefon numarasını vererek müvekkilimle buluşmasını sağlamışlardır.
 • Telefonla buluşup borç para aldığını zanneden müvekkilim de tam o sırada polis baskınına uğramıştır. Kalabalık bir ortam olup kaçışmalar yaşanmış ve müvekkilimle beraber bir kişi ve uyuşturucu alan şahıs yakalanmıştır.
 • Ancak kesinlikle yakalanan uyuşturucunun ve paranın sahibi müvekkilim değildir. Müvekkilim tamamen şahısların yönlendirmesi neticesinde borç olduğunu sandığı parayı alma niyetiyle hareket etmiştir ve suç işleme kastı ve amacı yoktur.
 • Hiçbir şekilde uyuşturucu ticareti yapmamış ve içinde yer almamıştır. Para alma fiili de teşebbüs aşamasında kalmış olup uyuşturucu parası olduğunu bilmediğinden ve suçun maddi unsuruna dair bilmezlik kasıt unsurunu ortadan kaldırıp suçun teşekkülüne ve cezalandırılmasına mani olduğundan dolayı müvekkilimin devam edecek olan yargılamada beraat etmesi kesindir.
 • Bu nedenlerle çocuk yaşta müvekkilimin boşu boşuna yatmasına ve ilerde bu adli hatanın devlete yük olmasına sayın savcı ve hâkimin de razı olmayacağını bildiğimizden dolayı tutuklanmasına itiraz ediyor ve bihakkın hakkında yurtdışı yasağı konulmak suretiyle; velisi olan X teslim edilmek suretiyle salıverilmesini talep ediyoruz.
 • Nasıl bir kargo elamanı kargonun içine gizlenmiş uyuşturucu ile suçlanamazsa müvekkilim de maddi hususa dair bilmezliği; neticesi olarak uyuşturucu ticareti suçu ile suçlanamaz.
 • Ayrıca uyuşturucu kullanan şahıs olan X isimli şahısla yaptığımız görüşme neticesinde ifadesinin yanlış alındığını, diğer yakalanamayan şahıslarla X karıştırdığını ve X daha önce görmediğini ve uyuşturucu almadığını; parayı da uyuşturucu parası diye vermediğini tarafımıza beyan etmiş olup ısrarlı taleplerimizle bu ifadesini sayın savcımıza da gidip beyan etmesini istedik. Ancak kendisine tekrar ulaşamadık. İhzar müzekkeresi ile getirilip ifadesinin tekrar alınmasını talep etmekteyiz. Çünkü bu şahsın ilk ifadesi baştan sona hatalı ve yanlıştır.
 • Dolayısıyla ortada son derece şüpheli bir durum vardır. Şüpheden ise sanık yararlanacağından dolayı bu suçlamaların madden ve hukuken haksız olduğu ortaya çıkacaktır.
 • Halihazır durumda hem yakalanan uyuşturucu maddesinin müvekkilime ait olmayışı son derece az olup düşük bir ekonomik değer taşıması gibi hususlar nazarı dikkate alındığında müvekkilimin haksız suçlamadan dolayı tahliyesi tazammun ettiğinden dolayı tahliyesi ile gereğini talep ediyoruz.
 • Müvekkilimi yetim bir çocuktur. Küçük yeğenleri bulunmaktadır ve bunlara henüz 16 yaşında olan müvekkilim çalışarak bakmaktadır. Annesi son derece perişandır ve açlıkla mücadele edecek hale gelmişlerdir.
 • Müvekkilimin Konya’da çalışarak onların geçimini sağlamaktan başka hiçbir çaresi yoktur. Bununla birlikte sabit ikametgâh sahibidir. Tutuklandığı günden bu yana uzunca bir süre geçmiştir.
 • Müvekkilim uyuşturucu maddesinin sahibi olduğu gösterir hiçbir kuvvetli delil olmadığından, kalabalık bir sokak baskınında önüne kim gelirse göz altına alındığından, hukuk gibi yüksek bir değer, öylesine tesadüflere dayalı olarak hiçbir zaman karar vermeyeceğinden ve MÜVEKKİLİMİN NETİCEDE BERAATİ KUVVETLE MUHTEMEL olduğundan bi hakkın yada öngörülecek adli bir kontrol tedbiri ile tahliyesini ve gereğini saygı ile arz ve talep ediyoruz. MÜVEKKİLİMİN TAHLİYESİ İLE BİRLİKTE HAKKINDA YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI VERİLEREK YAŞI KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN VELİSİ VE ANNESİ OLAN X TESLİMİNİ TALEP EDİYORUZ.

SUBUT DELİLLERİ               : Olaya karışan  diğer Suriyeli mültecilerin çağrılıp dinlenmeleri, uyuşturcu alıcısı olan X tekrar çağrılıp dinlenmesi, diğer sunacağımız tanık ifadeleri, üst arama tutanağı, her türlü yasal delil

NETİCE VE İSTEM              : Arz ve izah edilen sebepler ve resen nazara alınacak hususlar dâhilinde; müvekkilim uyuşturucu maddesinin sahibi olmadığından, uyuşturucu işi ile iştigal etmediğinden aldığı paranın uyuşturucu parası olduğunu bilmediğinden, lehine pek çok delil bulunduğundan ve cezaevinde bulunması hasta anne ve yetim yeğenlerine bakamama gibi insani ve vicdani sorunlara neden olduğundan ve sabit ikametgâh sahibi de olduğu dikkate alınarak resen nazara alınacak sebepler dâhilinde, bihakkın ya da öngörülecek bir adli kontrol karşılığı tahliyesine, hakkında yurtdışı çıkış yasağı verilmesi ile X teslimine karar verilmesini saygı ile arz ve talep ediyoruz. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tutuklunun Tahliyesi Talebi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.