Ceza Hukuku

Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Dilekçesi

ADANA … SULH CEZA HAKİMLİĞİ’ NE;

Sorgu Dosya No: …/…

TUTUKLAMA İSTEMİNİN REDDİ KARARINA İTİRAZ EDEN ŞİKAYETÇİ:

VEKİLİ:

DAVA KONUSU: Tutuklama isteminin reddi kararına itirazımızdan ibarettir.

TUTUKLAMA İSTEMİNİN REDDİ TARİHİ:

AÇIKLAMALAR:

1-) Şüpheli, …/…/….. tarihinde, mahkemenizin yukarıda numarası belirtilen sorgu dosyası üzerinden verilen “tutuklama isteminin reddi kararı” gereği serbest bırakılmıştır.

2-) Müvekkilimin ifadeleri ve dosyada mevcut deliller dikkate alındığında, şüphelinin üzerine atılı bulunan … suçun maddi ve manevi unsurlarının oluştuğu açıkça görülecektir.

3-) Kaldı ki, şüpheli …’nin tutuklanması için 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 100. maddesinde öngörülen şartlar da oluşmuştur. Öncelikle, söz konusu eylemin şüpheli tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin ‘kuvvetli bir şüphe’ bulunmaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki şüpheli …’nin sabit bir ikametgâhı olmadığından; kaçacağına, saklanacağına, kaçacağı şüphesini uyandıracağına dair şüphelerimiz dikkate alınmadığından verilen tutuklama isteminin reddi kararı hukuka aykırıdır.

3-) Açıklanan nedenlerle, tutuklama isteminin reddi kararına itiraz ediyoruz.

HUKUKİ NEDENLER: 5271 S. K. m. 98, 100, 101.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklamaya çalıştığımız nedenlerle, şüpheli hakkındaki tutuklama isteminin reddi kararının kaldırılarak, şüpheli …’nin tutuklanmasına karar verilmesini, vekaleten talep ederiz. tarih

                                                                                                          Şikayetçi Vekili

Son düzenleme tarihi 21 Ekim 2020 10:00

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.