Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan boşanma veya iptal davaları sonuçlanıncaya kadar eşler arasında tabi oldukları mal rejimi devam eder- Yargıtay Kararı

Nis 30, 2020 | Uygulama

Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan boşanma veya iptal davaları sonuçlanıncaya kadar eşler arasında tabi oldukları mal rejimi devam eder

Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan boşanma veya iptal davaları sonuçlanıncaya kadar eşler arasında tabi oldukları mal rejimi devam eder. Dava boşanma veya iptal kararıyla sonuçlanırsa bu mal rejiminin sona ermesine ilişkin hükümler uygulanır. Davanm retle sonuçlanması halinde eşler karann kesinleşmesini izleyen 1 yıl içinde başka bir mal rejimini seçmedikleri takdirde kanunim yürürlük tarihinden geçerli olmak üzere yasal mal rejimini seçmiş sayılırlar. (4722 s.Yürürlük K.md.10)

Dava 11.3.1999 tarihinde satın alman daireye katkıya ilişkindir.

(TMK.md.227) Katkı payının istenebilmesi için mal rejiminin sona ermesi zorunludur. (TMK.md.225/2) Toplanan delillerden koca tarafından açılan boşanma davası ret ile sonuçlandığı ve 7.2.2003 tarihinde kesinleştiği, taraflar arasında bundan başka bir boşanma davası görülüp sonuçlandığına ilişkin bir karar da sunulmadığı anlaşılmaktadır.

Dava şartları oluşmadığından davanın reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir. (Y2ED, 04.05.2009, E. 2008/3126, K. 2009/8582.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.