Türk Medeni Hukukunun Kabul Ettiği Miras Sistemi

Devletlerin Miras Hukuku düzenlemelerinde, her eğilimin etkisinin az ya da çok varlığı gözlenmektedir. Her sistemin kendine özgü yarar ve sakıncaları mevcuttur.

Türk Miras Hukuku sisteminin temel özelliklerini şu şekilde belirleyebiliriz:

 • Türk Miras Hukuku liberal sistem içinde yer almaktadır.
 • Liberal sistem içinde yer alan Türk Miras Hukuku, yasal mirasçılık ve iradi mirasçılık sisteminin karmasından oluşur.

Türk Miras Hukukunda, kural olarak yasal mirasçılık sistemi hakimdir. Mirasbırakanın serbest tasarruf sınırının, saklı pay sahibi yasal mirasçıların belirlenmiş saklı paylarıdır. Saklı pay sahibi mirasçı yoksa, mirasbırakan intikale elverişli malvarlığı üzerinde serbestçe tasarruf edebilir.

Mirasçıların, mirasbırakanın sağlığındaki tasarrufları onun katılımına bağlıdır. Mirasbırakan iradi mirasçı atamamışsa, yasal mirasçılık sistemi devreye girer.

Karma sistem sosyal adalet düşüncesiyle sınırlandırılmıştır. Devletin belirli bir hısımlık aşamasından sonra en son olarak yasal mirasçı olduğu belirlenmiş; iradi mirasçı olabilmesine imkan tanınmıştır. Saklı paylı mirasçılıkta bile kamu yararı gözetilerek indirime gidilmiştir. Bunun yanında devlet dışındaki kişilere yapılan intikallere devletin vergi yoluyla müdahalesi söz konusudur.

Miras Hukukumuz, kamusal, emredici, tipe bağlı ve şekilci bir özelliğe sahiptir.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. İlyas Eren dedi ki:

  Ben 1979 dan beri yurtdısındayım her yıl babama ikibin euro gönderiyordum .ve İstanbulda bulunan dairemin kirasını aylık 700tl Teyzemin oglu Muhasebeci Ziraat bankası üzerinden gönderıyordu 1992 de 2016 yılına Kadar 2016-2018 arasıda ben yine Ziraat bankasına gönderdim.3 kardesız bir erkek kardesimi ben yanıma getirdim. Kız kardesim 35 yıldır evlendiginden beri babamın yanında babama ait iki katlı direnin alt katında kirasız oturuyordu 4 yıldan beri oturdugu dairenın tapusunu istiyordu babam vermedi verirsm yarında baskayri ister diye Babam herkese taksımatı sözlü yapmıstı 2018 kasımda ani kalpkıriziyle vefat etti .vefatından sonra enistemiz kız kardesimize baskı yapıyor herseyı esıt böl kanun sana hak tanımıs hakkını verme diye oturdugu yeri veriyoruz Kabul etmiyorhepsini bölmek istiyor . Zaten 3 daire var babamın bana verdigi 300bıntl onlarınkide 2kat 300 ikısine enitem diyor senin gönderdigin para bizi ilgilendirmez hepsini esit böleriz. 1-Onların ikisinin bir Kurus yardımları olmadıgı gibi hep babamın yardımıyla gecinmıslerdır.Bebım paramı benimle esit bölüyorlar.Bu bana yapılan büyük bir darbedir benim pisikolojim bozuldu uykularım kactı uyuyamıyorum benim sucum babama yardım etmek 2-esıt bölünmede bana hicbir hak tanınmıyor kimin ne Kadar hakkı var adaletin tarazisinden tartılmadan bir Kurus emegi olmayan da esit hak alıyor.Bu durumu bilgilrrinize arz eder yardımlarınını bekliyorum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.