Türk Mahkemesinden verilen boşanma kararı ile “evlilik birliği sona ermişse” artık ilgililer daha önce kesinleşmiş bulunan yabancı mahkeme boşanma kararının tanınmasını talep edemez- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Boşanmanın Tanıma ve Tenfizi

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle, Türk mahkemesince oluşturulan ve 2.4.2002 tarihinde kesinleşmiş olan tarafların boşanmalarına dair hükmün; kesin hüküm teşkil etmesi karşısında, aynı konudaki daha önceki tarihli yabancı mahkeme kararının tanınmasına ilişkin isteğin 5718 sayılı Yasanın 58/1 .maddesi yollamasıyla aynı Yasanın 54/1 -c maddesi uyannca reddinin zorunlu bulunmasına (2.H.D.’in 8.12.1993 tarihli 1993/9648-11943 sayılı ilamı) göre, yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle açıklanan sebeple usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına

Karşı oy; İstem, boşanma konusundaki yabancı mahkeme ilamının tanınmasına ilişkindir. 12.12.2007 tarihinde yürürlüğe giren 5718 sayılı “Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun (MÖHUK)” un 59. maddesine göre, yabancı ilamın kesin hüküm veya kesin delil etkisi yabancı mahkeme kararının kesinleştiği andan itibaren hüküm ifade eder. Boşanmaya ilişkin yabancı mahkeme ilamının Türkiye’de tanınmasına karar verilmesinden önce, Türkiye’de boşanan ve boşanma karan kesinleşen kişinin; boşanmanın kesinleşmesinden sonra, ilamın kesinleşme tarihi bakımından; yabancı mahkeme ilamının Türkiye’de tanınmasını istemekte hukuksal yarrın vardır. Bu nedenle, mahkemenin tanıma isteğinde, boşanmanın tanınması istemi konusuz olmakla birlikte; yabancı boşanma kararının kesinleşme tarihinin tanınmasıyla sınırlı olarak tanımaya karar verilmesi gerektiği; hükmün bu nedenle bozulması düşüncesindeyim. (Y2HD, 07.03.2011, E. 2010/14336, K. 2011/3966.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.