Turizm Acentesinin Dolandırıcılık ve Sahteciliği Şikayet Dilekçesi

May 29, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Turizm Acentesinin Dolandırıcılık ve Sahteciliği Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

Müşteki               :

Vekili                   :

Şüpheli                :                     

Konu                  : Dolandırıcılık ve Sahtecilik

 

İZAHI       :

Müvekkil şirket X’da Turizm işi ile uğraşmakta olup şirketin markası ‘dır. Şirket, Kültür ve Turizm Bakanlığı A Grubu Seyahat Acentesi işletme belgesine sahiptir ve aynı zamanda üyesidir.

Şüpheli şahıs müvekkil şirkete ait Kültür ve Turizm Bakanlığı A Grubu Seyahat Acentası işletme belgesi ile üyeliğini gösterir belgeleri bir şekilde temin ederek şirket kaşesini yaptırmak ve şirket yetkilisinin imzasını taklit etmek suretiyle müvekkil şirket adına bir takım sözleşmeler yapmış, turlar ve otel rezervasyonları yaparak birçok kişiden para temin ederek mağdur etmiştir. Söz konusu olay bir mağdurun müvekkil şirket yetkilisine ulaşarak şirketi haberdar etmesi üzerine anlaşılmış ve şüphelinin birçok kişiyle sözleşmeler yaparak para aldığı tespit edilmiştir.  Söz konusu paralar mağdurlar tarafından şüphelinin vermiş olduğu hesaba aktarılmıştır. Şüpheli ise ekte sunduğumuz belgeler ile birçok kişi ile sözleşme yapmış ve yaptırmış olduğu kaşe ile imzalayarak karşıdakilere güven vermiş ve kendisine menfaat elde etmiştir. Daha sonra durum fark edildiğinde ortalıktan kaybolmuştur. Ekte sunduğumuz işletme belgesi ve üyelik yazısında bulunan kaşe ve imza müvekkil şirket yetkilisine ait değildir.

Şüpheli şahsın müvekkil şirketin evraklarını kullanarak birçok kişiyle yapmış olduğu sözleşmeler neticesinde mağdurlar tarafından müvekkil şirketin aranması neticesinde mağdurların birçoğunun şüpheliye yüklü miktarda ödeme yaptıkları anlaşılmış ve mağdur kişiler ile yapılan görüşme neticesinde bu olay nedeniyle şahitlik yapacaklarını belirtmişlerdir. Bu sebeple şüphelinin eylemi neticesinde müvekkil şirket yetkilisinin bilgisi dışında gelişen olayların mağdurların şahitlikleri neticesinde netlik kazanacağından şahitlerimizin dinlenilmesini talep etmekteyiz.  

Tüm bu sebeplerle; şüphelinin dolandırıcılık ve şirket kaşesini yaptırarak ve imza atmak suretiyle menfaat sağlaması sebebiyle müvekkil şirketin itibarını ve saygınlığını zedelemesi ve bir mağduriyet yaşaması nedeniyle Sayın savcılığınıza başvurmak gerekmiştir.

DELİLLER      : Seyahat Acentesi İşletme Belgesi, üyelik yazısı, şüphelinin yapmış olduğu sözleşme, mağdurların yapmış olduğu ödeme belgeleri,  tanık ve yasal her türlü delil.

Tanıklarımız ;

(Tanıklarımızın hepsi şüpheli tarafından müvekkil şirket adı ve belgeleri kullanılarak dolandırılan kişiler olup, şüpheli ile bizzat sözleşme imzalayan ve şüpheliye ödeme yapan şahsılardır.)

 

SONUÇ                  : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle şüphelinin eylemine uyan TCK nın ilgili maddesi uyarınca cezalandırılması için kamu adına dava açılmasına karar verilmesini vekâleten arz ve talep ederiz. tarih

 

                                                                                                       Müşteki Vekili

                                                                                               Eki:

1-Vekâletname

2-Seyahat Acentası İşletme Belgesi

3- yazısı

4-Şüpheli tarafından yapılan sözleşme örneği

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.