Tüketicinin Seçimlik Haklarını Kullanması İhtarname

Ağu 5, 2020 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

Tüketicinin Seçimlik Haklarını Kullanması İhtarname

Yeni alınmış bir makinanın bu kadar kısa süreli aralıklarla ve aynı sebeplerle arızalanması müvekkilimde güvensizlik yaratmıştır. Bu ve buna benzer hususlar makinada üretim hatası olduğunu göstermektedir. Bu sebeple satın alınan makinadaki ayıbı tarafınıza ihbar eder ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un tüketiciye tanıdığı haklar kapsamında müvekkil firmaya satılan forkliftin, muhatap ………….. tarafından başka seriden eşdeğer bir forklift ile  değiştirilmesini(yani EPX serisi olmayan eşdeğer bir forklift), değiştirme mümkün olmadığı takdirde makinanın geri alınarak bedelinin (… Euro) satış tarihi itibari ile işleyecek faizi ile birlikte iadesini aksi halde aleyhinize dava yoluna gidileceğini ihtar ederiz.

Tüketicinin Seçimlik Haklarını Kullanması İhtarnamesi

İHTARNAME

İHTAR EDEN                      :

VEKİLİ                                  :

İHTAR EDİLEN

(Muhatap)                           :

İHTARIN KONUSU            : X tarihinde tarafınızdan satın aldığımız ancak ayıplı olduğu anlaşılan forklift makinasının X tarafından misli ile değiştirilmesine(X serisi olmayan benzer bir model ile), değiştirme mümkün olmadığı takdirde makinanın geri alınarak bedelinin (X Euro) satış tarihi itibari ile işleyecek faizi ile birlikte iadesine ilişkin ihtarımızdır.

AÇIKLAMALAR :

1) Sayın muhatap; müvekkilimiz X Tarihinde tarafınız …’den … Euro bedel ile 1 adet “… FORKLİFT satın almıştır.

2) Makina satın alındıktan hemen sonraki günlerde müvekkil firma tarafından kullanılmaya başlanmış ancak daha kullanılır kullanılmaz arıza vermiş ve bu tip bir forkliftin vermesi gereken bir performansın çok çok altında performans vermiştir. Şöyle ki, satın alınan bu makina daha ilk kullanımda %100 şarj ile kullanılmaya başladıktan 3-3,5 saat sonra şarjı bitmektedir(Devamlı olarak çalıştırılmamasına rağmen). Söz konusu arıza ile ilgili olarak muhatap satıcı firma yetkilileriniz ile müvekkilin iletişim kurmasına rağmen bir türlü sorunun neyden kaynaklandığı tam olarak tespit edilemedi. Önce problemin hücrede olduğu, daha sonra ince ayarında problem olduğu tespit edilip, makinanın hücresi değiştirildi. Ancak yine istenen performans alınamadı ve aynı arıza devam etti(Buna ilişkin muhatap firmanın ile müvekkil firmanın mail yazışmaları mevcuttur ve bu yazışmalar ürün satın alındıktan 1 ay içinde  tarihe aittir. )

3) Forklift makinasının hücresi değiştirilmesine rağmen aynı problem devam edince yine müvekkil, muhatap firma yetkilileri ile iletişime geçmiş ve problemin çözümünü muhatap firmanızdan talep etmiştir. Tekrar muhatap firma yetkilileri tarafından inceleme yapılmış, sorunun aslında aküden kaynaklandığı tespit edilmiş ve akü ve redresörünün değişmesi gerektiği müvekkil firmaya bildirilmiştir. Bu problem tespit edildikten yaklaşık 1 ay sonra muhatap firma yetkilileri tarafından akü değiştirilmiş. Akü değiştirildikten sonra sorun kısmen giderilmiş olsa da yine makinadan beklenen performans alınamamıştır. Zira bu sefer makinadan günde 5-5,5 saat performans alınmış olup, yine bu tip normal bir forkliftin göstereceği performansı gösterememiştir.

4) Söz konusu sorun kısmen de olsa çözüme kavuşturuldu derken yine satın alınan makina ile ilgili problemler yaşanmıştır. Forklift ile tır araçlarına yükleme yapılırken, makina yükleme rampasından çıkıp inmektedir. Ancak yükleme rampasından  inerken gaza basmadan makina hızla iniyor, makina rampada geri giderken de durup tekrar ileri gitmek istediğinde, frenden ayak çekilip gaza basıldığında tepkime geç olduğu için makina önce geriye kayıp sonra aniden ileri atılma yapmaktadır. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği açısından ciddi risk teşkil etmektedir ve bu konuda  iş sağlığı ve güvenliği uzmanı  risk oluşturduğunu defalarca söyledi. Dolayısıyla  hassas işler yapıldığında  risk oranını daha da artıyor. Bu problem ile ilgili satıcı firma yetkilileri ile tekrar iletişime geçilmesine  ve yetkili firma yetkilileri gelip inceleme  yapmasına rağmen sorun hala şu an bile devam etmekte olup bu problem iş sağlığı ve güvenliği açısından ciddi risk teşkil etmektedir.

5) Muhatap firmanız ile uzun süredir müvekkilin ticari ilişkileri olup, daha önce(söz konusu forklift satın alınmadan 1-2 ay önce de aynı modelden forklif tsatın alınmıştır) aynı modelden birçok forklift müvekkil tarafından satın alınmış olup, bu tip forkliftler günde en az 7-7,5 saat performans vermektedir. Ayrıca daha önce müvekkilin aldığı aynı model forkliftlerde yine fren sorunu gibi sorunlar da yaşanmamıştır. Dolayısıyla daha önceden aldığımız aynı model makinalarda yukarıda bahsedilen sorunlardan hiçbirinin yaşanmayıp, bu forkliftte bu tür sorunların yaşanması, satılanın müvekkile bildirilen bu nitelikleri taşımadığını gösterir ve  satılandan beklenen yararın çok düşük olduğu aşikardır. Bu ürünün 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereği “ayıplı mal” kategorisinde olup Tüketici olan müvekkil firmanın seçimlik hakları kullanma hakkı bulunmaktadır.

7) Bu tip yeni alınmış bir makinanın bu kadar kısa süreli aralıklarla ve aynı sebeplerle arızalanması müvekkilimde güvensizlik yaratmıştır. Bu ve buna benzer hususlar makinada üretim hatası olduğunu göstermektedir. Bu sebeple satın alınan makinadaki ayıbı tarafınıza ihbar eder ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un tüketiciye tanıdığı haklar kapsamında müvekkil firmaya satılan forkliftin, muhatap ………….. tarafından başka seriden eşdeğer bir forklift ile  değiştirilmesini(yani EPX serisi olmayan eşdeğer bir forklift), değiştirme mümkün olmadığı takdirde makinanın geri alınarak bedelinin (… Euro) satış tarihi itibari ile işleyecek faizi ile birlikte iadesini aksi halde aleyhinize dava yoluna gidileceğini ihtar ederiz.

NETİCE VE TALEP:  Sayın noter iş bu ihtarımızın bir suretinin muhataplara tebliğini, bir suretinin dairenizde saklı kalmasını kalan suretinin de tebliğ şerhli olarak tarafıma iadesini vekaleten talep ederim.

İhtar Eden

Vekili

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.