Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Dilekçesi

Nis 3, 2019 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

T.C.

ADANA KAYMAKAMLIĞI

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN    

ADI SOYADI                 :

T.C. KİMLİK NO          :  

ADRESİ                       :

 

ŞİKAYET EDİLEN

FİRMANIN UNVANI       :

FİRMANIN ADRESİ        :

UYUŞMAZLIK BEDELİ    :  1990,00 TL BUZDOLABI ÜCRETİ VE 250,00 TL ÇAMAŞIR MAKİNESİ ANAKART ÜCRETİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 2240,00 TL.           

UYUŞMAZLIK KONUSU : ELEKTRİK YÜKSEK VOLTAJININ AÇTIĞI ZARAR

AÇIKLAMALAR:

  1. Ekli vekaletname ve yetki belgesi uyarınca şikayetçi vekiliyiz(EK:1)
  2. Müvekkilimiz yukarıda verilen adreste ikamet etmekte olup Antalya’nın tamamına hizmet veren şikayet edilen firmadan elektrik hizmeti almaktadır.
  3. 06.2017 tarihinde müvekkilimiz yurt dışına çıkmış ve 05.07.2017 tarihinde dönmüştür(EK:2). Kendisi yurt dışında iken elektrik hizmeti almış olduğu firma, o bölge bir çalışma yapmış ve bu çalışma sonucunda hizmet verdiği kullanıcıların elektrik hatlarına yüksek voltaj vermiştir. Bu sebeple bölgede yaşayan kullanıcıların evlerinde bulunan bazı elektronik aletler kullanılamaz hale gelmiştir. Konuyla ilgili o tarihlerde tüketicilerin hakem heyetine yaptığı başvuralar mevcuttur.
  4. Müvekkilimizin de evinde kullandığı buzdolabı ve çamaşır makinesi arızalanmıştır. Ancak müvekkilimiz bu arızayı yurtdışından geldiğinde öğrenebilmiştir. Şöyle ki;
  5. 07.2017 tarihinde evine dönen müvekkilimiz buzdolabını açmış ve dolabın çalışmadığını ve dolapta bulunan yiyeceklerin bozulduğunu görmüştür. Etrafa yayılan kokudan da rahatsız olan müvekkil, dolabını havalanması için dışarıya çıkarmışsa da buzdolabına sinmiş olan bozulmuş gıda kokusu bir türlü geçmemiştir. Teknik servis çağıran müvekkil, buzdolabının bir daha çalışamayacağını, çalışsa bile koku sebebi ile istenilen performansın alınamayacağını öğrenmiş ve yeni bir buzdolabı satın almak zorunda kalmıştır(EK:3).
  6. Aynı tarihte bulaşık yıkamak için bulaşık makinesini de kullanmak isteyen müvekkil bu makinenin de çalışmadığını anlamıştır. Bu sebeple yetkili servisten bulaşık makinesini de kontrol etmesini istediğinde makinenin ana kartının yanmış olduğu cevabını almıştır
  7. Yukarıda anlatılan ve şikayet edilen firmanın sebep olduğu yüksek voltaj ile birlikte uğranılan zarar, müvekkilimizin yetkili servisten çağırdığı teknik servis personelinin tutmuş olduğu tutanak ile de tespit edilmiştir(EK:4). Bu tutanakta hem bulaşık makinesindeki hem de buzdolabındaki arızanın yüksek voltajdan kaynaklandığı belirtilmiştir.
  8. Tutanakta görüleceği üzere yüksek voltajda elektrik geldiği ve ana kartı yaktığı bilgisi yazılmıştır. Bu sebeple müvekkilimiz ekte sunulan faturadan da görüleceği üzere 1990,00 TL vererek yeni bir buzdolabı almak zorunda kalmış, ve bulaşık makinesinin ana kartının değişimi için de ayrıca 250,00 TL ücret ödemesi yapmıştır.
  9. Müvekkilimiz zararının karşılanması için şikayet edilen firmaya başvurmuştur. Bu durum ekte sunulan başvuru barkot kağıdı ile de sabittir(EK:5). Ancak şikayet edilen firma bu güne kadar müvekkilimizin zararını karşılamamıştır. Bu sebeple iş bu şikayeti yapma zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

 

SONUÇ ve İSTEM   : Yukarıda anlatılan re’sen dikkate alınacak nedenlerle müvekkilimizin, şikayet edilen firmanın kusurundan dolayı toplam 2240,00 TL zararı olmuştur. Bu zararı müvekkilimiz daha fazla mağdur olmamak adına karşılamış olduğundan ekte sunulu fatura ve tespit tutanağı uyarınca zarar miktarının ödeme tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verilmesi vekaleten talep olunur. Saygılarımızla.

 

                                                                                                ŞİKAYETÇİ VEKİLİ

Av.

 

EKLER:

EK 1: Vekaletname Sureti Ve Yetki Belgesi

EK 2 : Müvekkilin Yurt Dışına Gidiş Dönüş Yaptığını Gösterir Biniş Kartı

EK 3: Buzdolabına Ait Fatura

EK 4: Yüksek Voltaja İlişkin Teknik Servis Tutanağı

EK 5: Firmaya Yapılan Başvuruya İlişkin Barkot Kağıdı

 

 

Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.