Tüketici Hakem Heyeti Cevap Dilekçesi Örneği

Mar 1, 2019 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

Tüketici Hakem Heyeti Cevap Dilekçesi

……..VALİLİĞİ

İL TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA

 

BAŞVURU NO                  :

CAVEPVEREN
DAVALI
                           :
VEKİLİ                             Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA

DAVACI                            :

D.KONUSU                      :

AÇIKLAMALAR

Davacı tarafdava dilekçesinde; aracında meydana gelen hatanın mekanik ve üretim hatası olduğunu, arızanın mekanik ve üretim hatasından kaynaklı olduğunun kabul edilmesini, ve araçta meydana gelen tüm giderlerin firma tarafından üstlenilmesini talep etmiştir. Ancak davacı tarafından ileri sürülen iddiaların herhangi bir gerçekliliği bulunmamaktadır. Çünkü  şanzıman arızalarının en çok görüldüğü neden teknik, üretim hatası ve mekanik aşınmalar değil, hatalı kullanımdan kaynaklanan arızalardır. Davacının kullanmış olduğu ……… plakalı

DELİLLER                        : Davacı ve müvekkil tarafından gönderilen ihtarnameler, bilirkişi incelemesi, (fazlaya ilişkin delil sunma hakkımız saklıdır)

İSTEM                             : Davacının başvurusunun  reddi ile yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davacı üzerine bırakılmasına karar verilmesini saygılarımızla.

 SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ

                                                                                                          VEKİLİ


Tüketici Hakem Heyeti Cevap Dilekçesi Örneği -2-

 29/01/2020

T.C.

X KAYMAKAMLIĞI

İLÇE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA,

 

(CEVAP VEREN)

ŞİKAYET EDİLEN               : 

 

ŞİKAYET EDEN                   : 

 

KONU                                   : 2020/No’lu tüketici başvurusuna karşı savunmamız.

 

AÇIKLAMALAR                  :

 

İlgi sayılı yazınızda Müşteki Müberra  06/01/2020 tarihli şikayet dilekçesinde tarafımızı sorumlu tutmuştur. Biz sadece aracı ve satıcıyız. Söz konusu şikayetin Vestel  Yetkili Servisine yapılması gerekir. Şikayetin muhatabının düzeltilmesini ve tarafımızın sorumlu tutulmamasını arz ederim. tarih

Dilekçe Sahibi

Tüketici mahkemesi savunma dilekçesi örneği

ADANA-SEYHAN KAYMAKAMLIĞI

İLÇE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ

SAYIN BAŞKANLIĞINA

BAŞVURU NO           :

ŞİKAYET

EDİLEN                      :

VEKİLİ            :

BAŞVURUCU            :

KONU             : … no’lu tüketici başvurusuna karşı savunmalarımız hk.

AÇIKLAMALAR         :

Sayın başkanlığınızca görülmekte olan …  nolu başvuruya esas dilekçe ve ekleri tarafımıza tebliğ edilmiş olup yasal süresi içinde savunmamızı sunmaktayız. Şöyle ki;

Başvurucu dilekçesinde özetle, 12.12.2019 tarihinde müvekkilimizden ekpertiz hizmeti aldığını, araçta yağ kaçağı tespit edildiğini, 13.12.2019 günü yetkili servise gittiğini, 1898,12 TL harcama yapmak zorunda kaldığından bahisle 224 TL araç satış masrafı, 300 TL ekspertiz dahil  2422,12 TL’nin tahsilini talep ettiği görülmüştür.

224 TL noter satış masrafından müvekkil firma sorumlu tutulamaz. Zira; müvekkil firma, araç alım satım sözleşmesinin tarafı olmadığı gibi, ayıba karşı tekkeffül nedeniyle sözleşmeden dönme hakkı dahi kullanılsa işbu talebin muhatabı araç satıcısı olacağından tarafımıza sorumluluk atfedilemez.

Müvekkil firmanın,  tüketiciye vermiş olduğu rapor, aracın ekspertiz tarihindeki güncel durumu yönünden test sonuçlarını içermektedir. İşbu rapor; alıcı, satıcı ve üçüncü şahıslar nezdinde, hukuki sorumluluk ve garanti taahhüdü anlamına gelmemektedir. Ayrıca müvekkil firma satış sözleşmesinin tarafı olmadığı gibi araç satıcısı ile de herhangi bir hukuki bağı bulunmamaktadır. Müvekkilimiz hizmet sözleşmesi kapsamında ifada bulunmuştur.  

ARACIN YAŞI VE KM DURUMA GÖRE YAPILAN OLAĞAN BAKIMDAN EKSPERTİZ SORUMLU DEĞİLDİR. Ekpertiz hizmeti kapsamında inceleme kalemleri, eksperiz raporunda teker teker belirtilmiş olup başvurucunun yetkili servise yaptırdığı olağan bakım nedeniyle araçta gerçekleşen değişim ve onarımlar, hukuken ayıp ayıp olarak nitelemez. Aksine başvurucu kötüniyetli etmektedir. Öyle ki, 250 ML CAM SUYU ÜCRETİ DAHİ MÜVEKKİL FİRMAYA FATURA EDİLMEKTEDİR.

13.12.2019 günü araç 101.947 Km’de olup  başvuru ekinde yer alan teslim formunda da açıkça görüleceği üzere başvurucunun yetkili servise “105.000 Km veya 84 aylık periyodik bakım yapılması” talimatı verdiği, işbu talimat üzerine hizmet verildiği, olağan bakım kapsamında parça değişimleri ile buna ilişkin işçilik yapıldığı görülmektedir.

Yine teslim formunda müşteriye iletilmesi gereken notlar başlığı altında yer alan açıklamalar ile müvekkil firmanın sunmuş olduğu ekspertiz rapor arasında da çelişki mevcut değildir. Tüm bu hususlarda, otomotiv sektörüne hâkim ve alanında yetkin bir makine mühendisi bilirkişiden rapor alınması halinde savunmamızın haklılığı iüphesiz  ortaya çıkacaktır. 

Müvekkil firma sunmuş olduğu raporlarının tüm aksam/parça ve içerik ve aşınma/eskime durum ve oranına kadar tespit/ değerlendirme yapabilmesi imkânsızdır ki; bu nokta yapılan incelemelerin/testlerin neler olduğu ve sonuçları her bir raporda ayrı ayrı belirtilmektedir.

NETCİE VE TALEP   :

Yukarıda arz edilen ve sayın Heyetinizce re’sen gözetilecek nedenlere binaen;

Öncelikle işbu başvurunun reddine,

İşbu talebimiz kabul edilmediği takdirde; iddia ve savunmaları gözetir bilirkişi raporu temini neticesinde tarafımıza atfı kabul kusur bulunmadığından şikayetin reddine ve herhalde yargılama giderlerinin başvurucuya yükletilmesine, karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

EKİ      :

Vekâletname Sureti

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

3 Yorumlar

 1. Mahmut yilmaz

  Benim maaşıma haciz gelmiş hiç bilgi verilmedi 3kez gelmiş vede 2kinci haciz geldi yatirmiya basladi başladık sonra 1rinci haciz 2016dan beri göndermiş muhasebe-i bilgi vermediğinden bilgimiz yoktu simdi toplu vermek zorundakaldi isyerim hem maasimdan keliyor hem sirkedin yairdilari kesiliyor yani maas alamiyom yardimci olun napmamlazim

  Yanıtla
  • Anonim

   slm sizleri büyük saygı ve hayranlıkla slmlar başarılarınızın devamını dilerim bende bu camiada yeniyim ve sizlerden çok şey öğreniyorum teşekkür eder başarılar dilerim

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.