Trafikten Menin Kaldırılması – Trafikten Men Cezasına İtiraz

                                                                               YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEPLİDİR.

ADANA NÖBETÇİ İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA    

DAVACI                   : …………. (T.C. Kimlik No: …… )

ADRES                      :

DAVALI                   :…………… VALİLİĞİ

KONU                       : ……. plaka nolu aracın 60 Gün süre ile trafikten men edilmesine ilişkin 13.01.2019 tarih ve …………..seri nolu araç trafikten men tutanağının iptali ve öncelikle Yürütmenin durdurulması talebidir.

TEBLİĞ TARİHİ    : 13.01.2019

AÇIKLAMALAR

… Plaka nolu aracın ilgili Belediyeden izin veya ruhsat almadan belediye sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapıldığı gerekçesiyle dava konusu işlem ile aracımız 60 gün süre ile trafikten men edilmiş olup, bu işlemin iptali ve Yürütmenin durdurulması için sayın mahkemenize müracaat lüzumu hasıl olmuştur. Davalı idarenin bu işlemi hukuka aykırı olup iptali gerekir. Şöyle ki;

  1. 13.01.2019 tarihinde gece geç vakitte arkadaşımın rahatsızlandığını öğrenmem üzerine o gün işlerimi halletmek için komşumuz ………… aldığım kendisine ait araç ile arkadaşımı hastaneye götürmek için almaya giderken, ………. istikametinde hava muhalefetinden kaynaklı zeminin kaygan olması ve havanın karanlık olması sebepleri ile kaza yaptım ve aracım kaldırıma çıktı. Kaza sebebi ile olay yerine gelen ……… Trafik yetkililerince hiçbir arama izni olmaksızın araç içi aranmaya başlandı ve yalnızca torpidoda duran birkaç broşür sebebi ile korsan taksicilik yaptığım iddia edildi ve ilgili Belediyeden izin almadan yolcu taşımacılığı yapıldığı gerekçesiyle aracımız 60 gün süre ile trafikten men edilmiştir. Kaza yaptığım sırada henüz arkadaşımı dahi almamış ve araçta tektim. Herhangi birini araca almadığım gibi araçta olan bir kimseyi herhangi bir adrese de bırakmadım. Broşürler ise araç park halinde iken araç üzerine konulmuştu ve etrafımda çöp kutusu göremediğimden aracın üzerinden alarak torpidoya atmıştım. Tamamen hiçbir gerekçe göstermeksizin ve yolcu taşıdığıma ilişkin hiçbir delil yokken olasılıkla hareket edilmiş ve araç trafikten men edilmiştir. Kaldı ki yasada bu işlem nedeni ile aracın trafikten men edileceğine dair herhangi bir hükümde bulunmamaktadır.
  2. Araç komşuma ait bir araç olup, ticari bir faaliyette de kullanılmamaktadır. Aracımız olmaması ve o gün işlerimi halledebilmek için araca ihtiyacım olması sebebi ile emaneten aldığım araç ile kaza yapmış ve yasada düzenlenen hiçbir durum mevcut değil iken polis memurlarınca aracın trafikten men edilmesi hepimiz için mağduriyet yaratmaktadır. Korsan muamelesine tabii tutularak cezai işlem uygulaması yasalara aykırıdır. Anlattığımız tüm hususları polis yetkililerine açıklamamıza rağmen bu sefer de polis ekiplerince “Sen alkollüsün” denilerek aracımız trafikten men edilmiştir. Bunun üzerine alkol testi yapılmış ancak alkollü olmadığım sonucu çıkmış, yine de kullanmış olduğum araç yetkililerce alınmıştır.
  3. Anayasa’da temel hak ve özgürlükler arasında sayılan mülkiyet hakkının kullanılması ve seyahat özgürlüğünün kısıtlanması sonucu doğuracak nitelikte olduğundan işin aciliyeti nedeni ile aracın bir an önce çıkarılmasını talep etmekteyiz.
  4. Aynı zamanda araç bağlanarak otoparka çekilmiş olduğundan yine bağlı kaldığı süre içerisinde otopark ücreti ödeneceğinden, hem trafikten men cezası hem de otopark ücreti ödeneceği seklindeki birden fazla cezaya muhatap bırakılmamız hukuka aykırıdır.
  5. Aracın trafikten men edilmesi nedeni ile telafisi güç ve imkansız zararlar doğacağından ve işlem açıkça hukuka aykırı olduğundan işin aciliyeti nedeni ile öncelikle Yürütmenin Durdurulmasına karar verilmesini talep etmekteyiz.

SONUÇ         : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı …….. plaka nolu aracın trafikten men edilmesine ilişkin dava konusu işlemin iptaline, öncelikle Yürütmenin Durdurulmasına, tüm mahkeme masraflarının karşı tarafa yükletilmesi yönünde karar verilmesi sayın mahkemenizden arz ve talep olunur. 14.01.2019

DAVACI

.

Son düzenleme tarihi 27 Ekim 2019 18:39

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.