Trafik Kazası Yaralama Şikayet Dilekçesi

Trafik Kazası Yaralama Şikayet Dilekçesi

X CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

MÜŞTEKİ              :

VEKİLİ                   :

ŞÜPHELİ             :

SUÇ TARİHİ       : 23.12.2018

SUÇ                       : Taksirle Yaralama

KONU                   : Beyandan ibarettir.

AÇIKLAMALAR

1- Müşteki 23.12.2018 tarihinde 14:30 sıralarında trafik kazası geçirmiştir.  Şüpheli X’in sevk ve idaresindeki X plakalı polis aracıyla X üzerinden İto Bilim ve Sanat Merkezi önünden geri manevra yaparken isimsiz sokak kavşağına geldiği esnada müşteki X’ ya çarpması sonucu yaralamalı trafik kazası oluşmuştur.

2-Şüpheli araç sürücüsü ifadesinde olay günü fazla mesai yaptığını ve olay anında da çok yorgun olduğunu belirtmiştir. Şüpheli yorgunluğundan mütevellit yolun yaya geçişine açık olduğunu fark etmemiş, geri geri manevra yaparken dikkatsiz, özensiz davranmıştır ve müşteki X ya çarpmıştır. Ayrıca şüphelinin ifadesinde belirttiği şekilde 40 km hızla giden bir aracın bir yayaya çarpması sonucunda bu denli ağır yaralanması akla ve mantığa sığmamaktadır, dolayısıyla şüphelinin aracıyla  hız sınırının üstünde ve kontrolsüzce manevra yaptığı olayın oluş şeklinden anlaşılmaktadır.

3-Nitekim müşteki X çarpma neticesinde, çarpmanın şiddetiyle hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır yaralanmış, ambulansla acil hastaneye kaldırılmış, aylarca da yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiştir. Şu anda da X( Ek: Hastane epikriz raporları, tüm hastane raporları)

4- Dosyada yer alan 23.12.2018 tanzim tarihli ‘Yaralanmalı Trafik Kazası Tespit Tutanağı’ ile şüphelinin söz konusu kazada 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67/1-B maddelerini ihlal ettiği, yani ‘’b) Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek yasaktır. İzin verilen hallerde bu manevraları yapacak sürücüler, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmamak zorundadır.’’ Maddesine uymayarak kusurlu davranmak suretiyle kazanın oluşumunda asli kusurlu olduğu ortadadır. Bununla birlikte müşteki X’ nın her ne kadar kaza tespit tutanağında Karayolları Trafik Yönetmeliği md:138 b-3 maddesine göre ona da bir kusur atfedilmiş olsa dahi geçiş yönü belirlenemeyen müştekinin kusurlu olarak gösterilmesi usule ve yasaya aykırıdır. Kaza tespit tutanağının aleyhe olan kısımlarını kabul etmiyoruz, olayın oluş biçimine göre yeni bir bilirkişi raporu düzenlenmesini talep ediyoruz. Davalı bahsi geçen kurallara uymamakla söz konusu kazanın meydana gelmesinde asli kusur sahibidir.

5-Şüphelinin manevra yaptığı esnada hız sınırına uymayarak, dikkatsiz ve tedbirsiz olarak araç kullanması nedeniyle meydana gelen kaza hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ederiz.

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 01:43

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.