Trafik Kazası Yaralama Şikayet Dilekçesi

Şub 14, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Trafik Kazası Yaralama Şikayet Dilekçesi

X CUMHURİYET SAVCILIĞI’NA

 

MÜŞTEKİ              :

VEKİLİ                   : 

ŞÜPHELİ             :

SUÇ TARİHİ       : 23.12.2018

SUÇ                       : Taksirle Yaralama

KONU                   : Beyandan ibarettir.

AÇIKLAMALAR

1- Müşteki 23.12.2018 tarihinde 14:30 sıralarında trafik kazası geçirmiştir.  Şüpheli X’in sevk ve idaresindeki X plakalı polis aracıyla X üzerinden İto Bilim ve Sanat Merkezi önünden geri manevra yaparken isimsiz sokak kavşağına geldiği esnada müşteki X’ ya çarpması sonucu yaralamalı trafik kazası oluşmuştur.

2-Şüpheli araç sürücüsü ifadesinde olay günü fazla mesai yaptığını ve olay anında da çok yorgun olduğunu belirtmiştir. Şüpheli yorgunluğundan mütevellit yolun yaya geçişine açık olduğunu fark etmemiş, geri geri manevra yaparken dikkatsiz, özensiz davranmıştır ve müşteki X ya çarpmıştır. Ayrıca şüphelinin ifadesinde belirttiği şekilde 40 km hızla giden bir aracın bir yayaya çarpması sonucunda bu denli ağır yaralanması akla ve mantığa sığmamaktadır, dolayısıyla şüphelinin aracıyla  hız sınırının üstünde ve kontrolsüzce manevra yaptığı olayın oluş şeklinden anlaşılmaktadır.

3-Nitekim müşteki X çarpma neticesinde, çarpmanın şiddetiyle hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır yaralanmış, ambulansla acil hastaneye kaldırılmış, aylarca da yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiştir. Şu anda da X( Ek: Hastane epikriz raporları, tüm hastane raporları)

4- Dosyada yer alan 23.12.2018 tanzim tarihli ‘Yaralanmalı Trafik Kazası Tespit Tutanağı’ ile şüphelinin söz konusu kazada 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67/1-B maddelerini ihlal ettiği, yani ‘’b) Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmek veya geriye gitmek yasaktır. İzin verilen hallerde bu manevraları yapacak sürücüler, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmamak zorundadır.’’  Maddesine uymayarak kusurlu davranmak suretiyle kazanın oluşumunda asli kusurlu olduğu ortadadır. Bununla birlikte müşteki X’ nın her ne kadar kaza tespit tutanağında Karayolları Trafik Yönetmeliği md:138 b-3 maddesine göre ona da bir kusur atfedilmiş olsa dahi geçiş yönü belirlenemeyen müştekinin kusurlu olarak gösterilmesi usule ve yasaya aykırıdır. Kaza tespit tutanağının aleyhe olan kısımlarını kabul etmiyoruz, olayın oluş biçimine göre yeni bir bilirkişi raporu düzenlenmesini talep ediyoruz. Davalı bahsi geçen kurallara uymamakla söz konusu kazanın meydana gelmesinde asli kusur sahibidir.

5-Şüphelinin manevra yaptığı esnada hız sınırına uymayarak, dikkatsiz ve tedbirsiz olarak araç kullanması nedeniyle meydana gelen kaza hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ederiz.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trafik Kazası Yaralama Şikayet Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.