Bir Sayfa Seçin

TRAFİK KAZASI SONRASINDA ANLAŞMA VEYA MUTABAKAT

TRAFİK KAZASI SONRASINDA ANLAŞMA VEYA MUTABAKAT

 

Trafik kazası günlük hayatta en çok karşılaştığımız durumlardan birisidir.Gerek yakın çevremiz gerekse seyir halinde pek çok kez tanık olduğumuz bir husustur.Trafik kazası sonrasında yapılacak anlaşma veya mutabakat sürecine değineceğiz.Başlamadan önce bu süreci sigorta ve hasar konularında deneyimli bir avukatla yürütmeniz şiddetle önerilir.Aksi taktirde büyük hak kayıplarına uğrayabilir, kendisi avukat olmamasına rağmen size gelerek süreci devam ettireceğini söyleyen (çantacı) insanların gazabına maruz kalabilirsiniz.Sigorta şirketlerinden alabileceğiniz tutarın çok altında bir tutarla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.Sizin için bu süreci biraz aydınlatmamız gerekirse şu şekilde devam edebiliriz;

Kaza sonrası karşı tarafla ‘kaza tutanağı’ üzerinde anlaşıp kusurlu ve kusursuz tarafı belirleyebilirsiniz.Kaza sonucu meydana gelen zararınızı karşı tarafın kusuru oranında şu 3 kişi/kurum dan isteyebilirsiniz:

1)Aracın sürücüsünden ( kusuru oranında) haksız fiil hükümleri çerçevesinde

2)Aracın ruhsat sahibi ( Borçlar Kanunu, işletenin sorumluluğu çerçevesinde)

3)Aracın sigortalı olduğu sigorta şirketi

Burada dikkat edilmesi gereken bu 3 kişi veya kurum zarardan aynı oranda hepsini ödemekle sorumludur.Bunun sonucu olarak herhangi birisinden zararın tazmini edilmesi durumunda eğer hakkınızın tamamını tazmin etmiyor iseniz ibranamede/mutabakatnamede ‘fazlaya ilişkin haklarınızı’ saklı tutmanız gerekmektedir.

Zararınız tazmin edilirken gözden kaçırmış olduğunuz manevi tazminat kalemleri, 3. kişinin sorumlulukları , karayolları kurumunun kusuru gibi çeşitli detaylara dikkat edilmesi gerekir ve ibranamede bu hususların göz önünde bulundularak belirtilmesi gerekir.Bu konuda mutlaka bir avukat ile çalışmanız önerilmektedir.

Bazı ayrık durumlarda karşı tarafla yaptığınız ibranameye rağmen, ibranamenin geçersiz kılınması dava yoluyla mümkündür.Bu durumda hakkınızın kalan kısmını almanız söz konusu olacabilecektir.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız