TRAFİK KAZASI SONRASINDA ANLAŞMA VEYA MUTABAKAT

TRAFİK KAZASI SONRASINDA ANLAŞMA VEYA MUTABAKAT

Trafik kazası günlük hayatta en çok karşılaştığımız durumlardan birisidir.Gerek yakın çevremiz gerekse seyir halinde pek çok kez tanık olduğumuz bir husustur.Trafik kazası sonrasında yapılacak anlaşma veya mutabakat sürecine değineceğiz.Başlamadan önce bu süreci sigorta ve hasar konularında deneyimli bir avukatla yürütmeniz şiddetle önerilir.Aksi taktirde büyük hak kayıplarına uğrayabilir, kendisi avukat olmamasına rağmen size gelerek süreci devam ettireceğini söyleyen (çantacı) insanların gazabına maruz kalabilirsiniz.Sigorta şirketlerinden alabileceğiniz tutarın çok altında bir tutarla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.Sizin için bu süreci biraz aydınlatmamız gerekirse şu şekilde devam edebiliriz;

Kaza sonrası karşı tarafla ‘kaza tutanağı’ üzerinde anlaşıp kusurlu ve kusursuz tarafı belirleyebilirsiniz.Kaza sonucu meydana gelen zararınızı karşı tarafın kusuru oranında şu 3 kişi/kurum dan isteyebilirsiniz:

1)Aracın sürücüsünden ( kusuru oranında) haksız fiil hükümleri çerçevesinde

2)Aracın ruhsat sahibi ( Borçlar Kanunu, işletenin sorumluluğu çerçevesinde)

3)Aracın sigortalı olduğu sigorta şirketi

Burada dikkat edilmesi gereken bu 3 kişi veya kurum zarardan aynı oranda hepsini ödemekle sorumludur.Bunun sonucu olarak herhangi birisinden zararın tazmini edilmesi durumunda eğer hakkınızın tamamını tazmin etmiyor iseniz ibranamede/mutabakatnamede ‘fazlaya ilişkin haklarınızı’ saklı tutmanız gerekmektedir.

Zararınız tazmin edilirken gözden kaçırmış olduğunuz manevi tazminat kalemleri, 3. kişinin sorumlulukları , karayolları kurumunun kusuru gibi çeşitli detaylara dikkat edilmesi gerekir ve ibranamede bu hususların göz önünde bulundularak belirtilmesi gerekir.Bu konuda mutlaka bir avukat ile çalışmanız önerilmektedir.

Bazı ayrık durumlarda karşı tarafla yaptığınız ibranameye rağmen, ibranamenin geçersiz kılınması dava yoluyla mümkündür.Bu durumda hakkınızın kalan kısmını almanız söz konusu olacabilecektir.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 27 Mayıs 2020 18:05

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.