Trafik Kazası Delil Tespiti Dilekçesi Örneği

Trafik Kazası Delil Tespiti Dilekçesi Örneği -1-


ADANA NÖBETÇİ  SULH HUKUK MAHKEMESİNE

TESPİT İSTEYEN              :  .. velayeten …                       

VEKİLİ                                   :Av.

KARŞI TARAF                      :

KONU                                     : Trafik Kazası Sonucu Ortaya Çıkan Zararların Tespiti ile İlgili Delil Tespiti İstemi.

 

AÇIKLAMALAR                  :

1-)Müvekkilimin özürlü kızı ……. adına kayıtlı olan ve müvekkilim ……… sevk ve idaresindeki 27 KF 011 plakalı araçla, 13/06/2018 tarihinde, Gaziantep Körkün Sanayi Bölgesinde saat 19:00 sıralarında seyir halinde iken, müvekkilin hemen önünde aniden fren yapan 27 BAU 69 plakalı kamyonete arkadan çarpmıştır. Kaza nedeniyle müvekkilde hafif yaralanma ve aracında maddi hasar olmuştur. Müvekkilim, kazaya karışan 27 KF 011 plakalı ve 27 BAU 69 plakalı araçlara ait evrakları eksiksiz şekilde kasko şirketi yetkilisine göndermiştir. Sigorta şirketi, ekspertiz göndermiş ancak sonrasında dosya araştırmacıya düşmüştür. Müvekkilim, araştırmacının talep ettiği tüm işlemleri de eksiksiz olarak yerine getirmiştir ancak 24/07/2018 tarihinde, tazminat taleplerinin Genel Müdürlük tarafından reddedildiği bilgisi şifahen verilmiş ve yazılı red bildiriminin de yapılacağı ifade edilmiştir.

2-) Sigorta şirketinin haksız red bildirimi üzerine, ileride açacağımız davaya esas teşkil etmek üzere, delillerin kaybolmaması adına, araçtaki maddi hasar tespitinin yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur.

3-) Kazaya konu araç, bu aşamada, Gaziantep Tugay Otomotiv’de bekletilmektedir. Ayrıca araç, kasko şirketinin çekicisi tarafından çekilmiş olup çekicide olay yeri fotoğrafları mevcuttur.

HUKUKİ NEDENLER             : HMK ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER               : Trafik kaza raporu, keşif, bilirkişi, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM               : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, araç mahallinde keşif yapılarak, bilirkişi marifetiyle kazaya karışan müvekkilin aracının ne kadar maddi hasara uğradığının tespitini saygıyla arz ve talep ederim. 27/07/2018

    Tespit İsteyen Vekili

                                                                                               Av.

Trafik Kazası Delil Tespiti Dilekçesi Örneği -2-


ADANA ( ) SULH HUKUK MAHKEMESİ SAYIN YARGIÇLIĞI’NA

 

TESPİTİNİ İSTEYEN           :

VEKİLİ                                  :

                       

DAVALI TARAF                   :

DAVANIN KONUSU : 21.04.2019 tarihli trafik kazası neticesinde müvekkilin maliki bulunduğu “X” plakalı araçta meydana gelen hasarın, HMK madde 403 uyarınca tespiti talebimizdir.

OLAY MAHALLİ                 :

AÇIKLAMALAR                  :

  1. X Sigorta A.Ş tarafından zorunlu trafik sigortası yapılmış “x” plakalı araç; “x” adresinde müvekkilin maliki olduğu “x” plakalı araca çarpması sonucu maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Bu olay sonucu müvekkilin maliki olduğu araçta maddi hasar oluşmuştur.
  2. Polis ekiplerince tanzim edilen maddi hasarlı trafik kazası trafik tutanağında da meydana gelen kazanın oluş biçimi ifade edilmiştir. Tutanak ve olay krokisinden de anlaşılacağı üzere meydana gelen kazada müvekkilin herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Kusurlu x kaza tarihi itibariyle x Sigorta A.Ş tarafından x no’lu poliçe ile zorunlu trafik sigortası ile sigortalıdır.
  3. x tarihinde gerçekleşen trafik kazası neticesinde müvekkilin sürücüsü olduğu araçta meydana gelen hasardan sorumluluğu bulunan kişi ya da kuruluşlara karşı yasal işlemlere başvurmak gerekebileceğinden, HMK 403. Maddesi uyarınca x keşif yapılarak delil tespiti yapılması için sayın mahkemenize müracaat etmek zaruri hale gelmiştir.

HUKUKİ DELİLLER :Araç ruhsat fotokopisi, trafik kazası tespit tutanağı v.s. tüm yasal deliller.

SONUÇ VE TALEP   :Yukarıda arz ve izah edildiği gibi, müvekkile ait araçta oluşan hasarın tespiti için H.M.K m.403 uyarınca bilirkişi vasıtasıyla mahallen keşif yapılması için gerekli parçaların ve işçiliklerin ayrıntılı listesi ile ücretlerinin K.D.V dahil tespitini, aksi takdirde hasarsız rayiç değeri ve sovtaj değerinin tespitini, hasar sebebiyle araçta meydana gelen değer kaybı ile otomobilin tamir edilip iş yapar hale gelinceye kadar geçecek ulaşım zararının tespitini ve yargılama giderleri ile vekalet ücretinin ileride haksız çıkacak tarafa tahmiline karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

DELİL TESPİTİ İSTEYEN VEKİLİ

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.