Trafik Kazası Delil Tespiti Dilekçesi Örneği

Trafik Kazası Delil Tespiti Dilekçesi Örneği -1-


ADANA NÖBETÇİ  SULH HUKUK MAHKEMESİNE

TESPİT İSTEYEN              :  .. velayeten …                       

VEKİLİ                                : Avukat Saim İNCEKAŞ

KARŞI TARAF                      :

KONU                                     : Trafik Kazası Sonucu Ortaya Çıkan Zararların Tespiti ile İlgili Delil Tespiti İstemi.

 

AÇIKLAMALAR                  :

1-)Müvekkilimin özürlü kızı ……. adına kayıtlı olan ve müvekkilim ……… sevk ve idaresindeki 27 KF 011 plakalı araçla, 13/06/2018 tarihinde, Gaziantep Körkün Sanayi Bölgesinde saat 19:00 sıralarında seyir halinde iken, müvekkilin hemen önünde 2-) Sigorta şirketinin haksız red bildirimi üzerine, ileride açacağımız davaya esas teşkil etmek üzere, delillerin kaybolmaması adına, araçtaki maddi hasar tespitinin yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur.

3-) Kazaya konu HUKUKİ NEDENLER             : HMK ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER               : Trafik kaza raporu, keşif, bilirkişi, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM               : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle,     Tespit İsteyen Vekili

                                                                                               Av.

Trafik Kazası Delil Tespiti Dilekçesi Örneği -2-


ADANA ( ) SULH HUKUK MAHKEMESİ SAYIN YARGIÇLIĞI’NA

 

TESPİTİNİ İSTEYEN           :

VEKİLİ                                  :

                       

DAVALI TARAF                   :

DAVANIN KONUSU : 21.04.2019 tarihli trafik kazası neticesinde müvekkilin maliki bulunduğu “X” plakalı araçta meydana gelen hasarın, HMK madde 403 uyarınca tespiti talebimizdir.

OLAY MAHALLİ                 :

AÇIKLAMALAR                  :

  1. X Sigorta A.Ş tarafından zorunlu trafik sigortası yapılmış “x” plakalı araç; “x” adresinde müvekkilin maliki olduğu “x” plakalı araca çarpması sonucu maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Bu olay sonucu müvekkilin maliki olduğu araçta maddi hasar oluşmuştur.
  2. Polis ekiplerince tanzim edilen maddi hasarlı trafik kazası trafik tutanağında da meydana gelen kazanın oluş biçimi ifade edilmiştir. Tutanak ve olay krokisinden de anlaşılacağı üzere meydana gelen kazada müvekkilin herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Kusurlu x kaza tarihi itibariyle x Sigorta A.Ş tarafından x no’lu poliçe ile zorunlu trafik sigortası ile sigortalıdır.
  3. x tarihinde gerçekleşen trafik kazası neticesinde müvekkilin sürücüsü olduğu araçta meydana gelen hasardan sorumluluğu bulunan kişi ya da kuruluşlara karşı yasal işlemlere başvurmak gerekebileceğinden, HMK 403. Maddesi uyarınca x keşif yapılarak delil tespiti yapılması için sayın mahkemenize müracaat etmek zaruri hale gelmiştir.

HUKUKİ DELİLLER :SONUÇ VE TALEP   :Yukarıda DELİL TESPİTİ İSTEYEN VEKİLİ

Adana – Avukat Saim İNCEKAŞ

bir yorum bırakın