Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Trafik İş Kazasında Yetkili Mahkeme

Trafik İş Kazasında Yetkili Mahkeme


Meydana gelen trafik kazasının aynı zamanda iş kazası olması halinde uygulanabilecek olan Karayolları Trafik Kanunu’nun Görevli ve Yetkili Mahkeme başlıklı 11/1/2011 tarihinde değiştirilen 110. maddesinin 2. fıkrasına göre; “Motorlu araç kazalarından dolayı hukuki sorumluluğa ilişkin davalar, sigortacının merkez veya şubesinin veya sigorta sözleşmesini yapan acentenin bulunduğu yer mahkemelerinden birinde açılabileceği gibi kazanın vuku bulduğu yer mahkemesinde de açılabilir.”

Görüleceği üzere KTK md 110/2. maddesi trafik kazalarında yetkiyi özel olarak düzenlemiştir. Bu maddeye göre, trafik kazalarında açılacak maddi ve manevi tazminat davaları bu özel yetki kuralına göre trafik kazasının olduğu yerde açılabileceği gibi sigortacının bulunduğu yerde de açılabilecektir.

Avukat Saim İncekaş – Adana Barosu Sicil 4293

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 22:23

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.