Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

Şub 5, 2018 | Ceza Hukuku

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası

Öncelikle trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun Türk Ceza Kanunu’nda nasıl bir yer bulduğuna bakarsak: 

Madde 179 – (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak İçin Alkol Sınırı Nedir?

Bu durum çeşitli yargıtay kararlarında değinildiği üzere bir savunma konusu yapılabilir. Avukatınız ile yapacağınız savunmada 100 promilin altında gerçekleşen eylemin suçun unsurunu oluşturmayacağına değinmek mümkündür. İyi bir ceza avukatı ile bu süreci yönetmeniz önerilmektedir.

İlgili Yargıtay Kararı:

5237 sayılı TCK’nın 179/3 üncü maddesinde düzenlenen; alkol ve uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle “emniyetli bir şekilde” araç kullanamayacak kişinin, bu halde araç kullanması suçu kasıtla işlenebilecek BİR SUÇTUR. Alkol ve uyuşturucu maddenin sırf kullanılmış olması bu suçun oluşması için yeterli olmamakla birlikte Adli Tıp Kurumu 5. İhtisas Kurulu raporlarında istikrarlı bir şekilde vurgulandığı üzere; alkollü bir şekilde trafikte seyreden bir sürücünün alkol konsantrasyonu hangi seviyede olursa olsun bireysel farklılıklar göstermekle birlikte trafik güvenliği açısından değişen derecelerde risk oluşturabileceği, ancak bu durumun tehlike arz edecek düzeyde olup olmadığı, dolayısıyla sürücünün tesiri altında bulunduğu alkol seviyesinde araç kullanması halinde, güvenli sürüş yeteneğini kaybedip etmediği, bireyin o andaki sürüş ehliyetini belirleyebilecek dikkat, algı, denge, refleks, psikomotor ve nöromotor koordinasyon gibi nörolojik, nistagmus, akomadasyon, görme gibi oftalmolojik ve genel durumunun tespitine yönelik detaylı dahili muayenesine yönelik tıbbi verilerin değerlendirilmesiyle mümkün olabileceği, ancak böyle bir tespit yapılmamış olsa bile bireysel farklılıkları da elimine edebilecek şekilde 100 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin, güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğinin, bilimsel olarak kabulü gerektiği anlaşılmakla…

Tehlikeli Araç Kullanma Cezası Nedir?

Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Anlaşılacağı üzere suçun cezası 3 ay – 2 yıl arasında değişmektedir. Ancak sicilinizin temiz olması durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması veyahut cezanın adli para cezasına çevirilmesi mümkün olabilecektir. Bu süreçte avukatla yaptığınız savunma büyük önem arz etmektedir.

Trafiği Tehlikeye Sokma Cezasını Para Cezasına Çevirmek

Mahkemece “kısa süreli” hapis cezaları adli para cezasına kendiliğinden çevirilecektir. Eğer cezanız 1 yıldan az ise cezanızı adli para cezası ile gün karlışığı para ile ödeyerek cezadan kurtulmanız mümkündür. 

Kaç Promil Alkol Olduğunda Trafiği Tehlikeye Sokma Suçu Uygulanır?

Olay günü sanığın 1.48 promil alkollü olarak araç kullandığının yapılan trafik kontrolünde tespit edilmesi şeklinde gerçekleşen olayda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/6 ncı maddesindeki “Yapılan tespit sonucunda, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanununun 179 uncu maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri uygulanır.” 

Trafiği Tehlikeye Sokma Suçunda Yüksek Sınırdan Ceza Verilmesinin Orantısız Olduğu

Kasıtlı suçlar açısından temel cezanın belirlenmesinde TCK’nın 61/1. maddesinde yer alan ölçütlerden olan failin kastı, suçun işleniş biçimi ile meydana gelen tehlikenin ağırlığı nazara alınmak suretiyle TCK’nın 3/1. maddesi uyarınca işlenen fiilin ağırlığıyla orantılı olacak şekilde maddede öngörülen alt ve üst sınırlar arasında hakkaniyete uygun bir cezaya hükmolunması gerekirken; somut olayda trafik uygulamasında 102 promil alkollü vaziyette araç kullandığı tespit edilen sanık hakkında, kastının yoğunluğu ve meydana gelen tehlikenin ağırlığı gözetilerek, hak ve nasafete uygun bir ceza yerine, alt sınırdan çok fazla uzaklaşılarak, teşdidin derecesinde yanılgıya düşülmek suretiyle fazla ceza tayini kanuna aykırıdır.

Trafiği Tehlikeye Sokma Suçu Cezasının Kastın Yoğunluğuna Göre Üst Sınırdan Verilmesi Gerektiği

Olay günü 2.16 promil alkollü olduğu halde araç kullanarak kaza yapan ve araçta yolcu olarak bulunan mağdurun da yaralanmasına sebebiyet veren sanık hakkında, kastın yoğunluğu, tehlikenin ağırlığı, suçun işleniş biçimi nazara alınarak TCK’nun 61 inci maddesi uyarınca, temel cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak belirlenmesi gerektiğinin gözetilmemesi,

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

2 Yorumlar

  1. ERCUMENT

    merhaba. BEN 5 YIL ONCE ALKOLLU ARAC KULLANMAKTAN DOLAYI 2 KERE İDARİ PARA CEZASI ALDIM ,PROMIL SINIRI DÜSÜK OLDUGU ICIN MAHKEMELIK OLMADIM. 5 YIL SONRA TEKRAR UYGULAMADA DURDURULDUM BU SEFER PROMIL SINIRINI AŞTIGIM ICIN IDARI PARA CEZASI + KAMU DAVASI ACILDI VE SÜRÜCÜ BELGESİZDİM. SÜRÜCÜ BELGEMIN OLMAMASI ADLİ BİR SUÇ DEĞİL,AYRICA ADLİ SİCİL KAYDIM TEMIZ ARŞİV KAYDIMDA TEMİZ.İLK DEFA HAKIM KARSISINA CIKACAGIM SİZCE HAPİS CEZASI VERİP YATIRIR MI ? AVUKATA GEREK VARMI ? YARDIMCI OLURSNIZ SEVINIRIM

    Yanıtla
  2. MUSTAFA KEMAL AĞAOĞLU

    1997 yılında cinayetten 25 yıl hapis cezası aldım ve 2002 yılında rahşan affından çıktım ben trafik polisi ilk çevirme oldu defa alkollü yakalandım şan 2022 kadar infazım var 14,07,2019 da 112 promil alkol çıktı infazıma zararı olurmu iyi çalışmalar

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.