Trafik Ceza Tutanağına İtiraz Dilekçesi

Trafik Ceza Tutanağına İtiraz Dilekçesi Örneği

ADANA … NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

İTİRAZ EDEN                      :

VEKİLİ                                   : Adana İncekaş Hukuk Bürosu

İTİRAZ KONUSU               : A…Trafik Denetleme Müdürlüğü ‘…’’ seri ve sıra nolu ceza tutanağı ile 21/04/2020 tarihinde tesis edilen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında..

AÇIKLAMALAR                  :

  1. 21/04/2020 tarihinde saat 06:17’de yapılan trafik kontrolü sırasında alkol metre ile yapılan ölçüm cihazına üfleyemediği için müvekkil ..z’e  ‘’ MA 54845428’’ seri ve sıra no trafik ceza tutanağı ile müvekkile 3516,00 TL para cezası kesilmiştir. Daha sonrasında ise müvekille herhangi bir Alkol tahlili yaptırılmamıştır.

  2. Müvekkil …. Bölgesinde işini bitirdikten sonra yorgun olduğu için OSB Vakıfbank önünde uyumaya başlamıştır. Hava soğuk olduğu için arabayı çalışır vaziyette bırakmıştır. Araç seyir halinde değildir. Vakıfbank kamera kayıtlarına bakıldığında bu durum görülecektir. Trafik kontrolü için gelen memurlar alkol kontrolü yapmak amacıyla müvekkilden alkolmetreye üflemesi istemiştir. Müvekkil 4-5 defa alkolmetreye üflemiştir ancak yeterli seviyede nefes verememiştir. Bunun üzerine memurlar ; müvekkilin alakolmetreyi üflemediği gerekçesiyle Karayolları Trafik Kanunu 48/9’a göre 3516,00 TL para cezası vermiş ve sürücü belgesinin 2 yıl süre ile geçici olarak geri alınması şeklinde ceza tesis etmişlerdir.

  3. Trafik memurlarınca verilen ceza bariz bir şekilde hukuka aykırıdır. Müvekkilin alkolmetreyi üflememe gibi bir durumu yoktur. Müvekkil alkolmetreyi üflemeyi kabul etmiştir. Ancak alkolmetreyi üflemesine karşın nefesi yeterli seviyede gelmemiştir. Müvekkil daha önce hiç alkolmetre kontrolünden geçmemiştir. Müvekkil defalarca üflemiş ancak sağlıklı ölçüm yapılmasına yetecek fiziksel yeterlilikte nefes bulunmaması yada doğru şekilde kullanılmaması nedeni ile ölçüm sonuç noktasında cihazın ölçüm sonucunu vermemiştir. Alkolmetre kontrolündeki amaç kişinin alkollü olup olmadığının tespiti olması nedeniyle en yakın sağlık kuruluşuna götürülerek üfleyemeyecek durumda olan kişilerin vücut örneklerinin alınarak tahlil yolu ile alkol sonucunun alınarak işlem yapılması gerekmektedir. Memurlar alkol tahlil testi yaptırmak yerine müvekkile alkolmetreyi üflediği halde alkolmetreyi üflemeyi reddetmekten ceza tesis etmişlerdir.

  4. İlgili kanun maddesi ‘’ Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülere 2000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınır.’’ Şeklindedir. Alkolmetreyi üflemeyi kabul edip birçok defa üfleyen müvekkile alkolmetreyi üflemeyi reddetmekten işlem yapılması şekilde kanuna ve hukuka aykırıdır.

  5. Hem seyir halinde olmayıp hem de alkolmetreyi üflemeyi kabul eden ve birçok defa üfleyen müvekkile 48/9’a göre ceza verilmesi yerinde değildir. Kamera kayıtları incelendiğinde müvekkilin alkolmetreye birçok defa üflediği görülecektir. Müvekkil aile babasıdır ve bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi vardır. Geçimini tır şoförlüğü yaparak sağlamaktadır. Müvekkilin hukuka aykırı bir işlemle para cezası verilmesi müvekkili ve ailesini oldukça mağdur edecektir. Dava konusu bu idari işlem hakkaniyete de aykırıdır.

  6. Yasa ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak tesis edilen söz konusu işlemin iptali için itiraz etme zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER           : 2918 Sayılı Kanun , Karayolları Trafik Yönetmeliği ve sair mevzuat

DELİLLER                              : A.. Trafik Denetleme Müdürlü ‘..ç..’’ seri ve sıra nolu ceza tutanağı, OSB Vakıfbank önü kamera kayıtları( celbini talep ediyoruz) , tanık ve yasal her türlü delil

SONUÇ VE İSTEM             : A.. Trafik Denetleme Müdürlüğü ‘’…’’ seri ve sıra nolu ceza tutanağı ile 21/04/2020 tarihinde tesis edilen hukaka ve yasaya aykırı idari işlemin iptal edilmesini, yargılama ve vekalet ücretinin davalı idareye yükletilmesini sayın mahkemenizden saygı ile dileriz. tarih

İTİRAZ EDEN VEKİLİ

Son düzenleme tarihi 5 Eylül 2020 22:27

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.