Türk Medeni Kanunu Madde 65

Sayfa içeriği:

  1 Minutes Read

TMK 65. Madde

Türk Medeni Kanunumuzun 65. maddesi şu şekildedir:

Dernek Üyeliğinin Kendiliğinden Sona Ermesi

Madde 65: Üyelik için kanunda veya tüzükte aranılan nitelikleri sonradan kaybedenlerin dernek üyeliği kendiliğinden sona erer.

Başlık

TMK 65. maddesinin ait olduğu bölüm başlık ismi: DERNEKLER

Konu başlığı:

Üst Başlık:

Madde başlığı: Dernek Üyeliğinin Kendiliğinden Sona Ermesi

Gerekçe

Türk Medeni Kanunu 65. maddesinin gerekçesi ise şu şekildedir:

Dernek üyeliğinin sona ermesi, bu ve bunu izleyen maddelerde “Kendiliğinden”, “çıkma ile” ve “çıkarılma ile” kenar başlıklarıyla üç ayrı maddede düzenlenmiştir.

Bu hükümde üyeliğin, kanunda veya dernek tüzüğünde öngörülen koşulların kaybı halinde kendiliğinden sona ereceği belirtilmiştir.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir