Tevhide İcbar Konulu Dava Açılması Mümkün Mü?

Ağu 15, 2020 | Tapu-Gayrimenkul Avukatlığı

Tevhide İcbar Konulu Dava Açılması Mümkün Mü?

Komşu parselin tevhidini gerçekleştirmek konusunu ele alacağız. Mevcut arsanızın imara uygun bir hale gelmesi amacıyla komşu parselle tevhidinin sağlanmasını talep edebilirsiniz. Ancak tevhid işleminin icbaren yapılması için genel mahkemelerde dava açılamaz.

 💡 Bu konuda yüksek mahkeme kararı şu şekildedir:

Taraflar arasında görülen davada;

Davacı, kayden maliki olduğu 42 parsel sayılı taşınmaza niteliği itibariyle tek başına inşaat yapamadığını, taşınmazın bulunduğu alanda parselasyon işlemleri tamamlandığından ancak davalılara ait komşu 43 parsel ile tevhidi gerçekleştiğinde imar uygulanabileceğini, davalıların tevhide muvaffakat etmemelerinin hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğunu ileri sürerek 42 parselin 43 parselle tevhidini ve davalıların tevhide icbarını istemiştir.

Davalılar, davanın reddini savunmuşlardır.

Mahkemece, tevhid işleminin idareye ait bir görev olup adli yargının görevi kapsamında bulunmadığı gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiştir.

Karar, davacı tarafından süresinde temyiz edilmiş olmakla; Tetkik Hakimi …’ın raporu okundu, düşüncesi alındı. Dosya incelendi, gereği görüşülüp düşünüldü.

-KARAR-

Dosya içeriğine, toplanan delillere, hükmün dayandığı yasal ve hukuksal gerekçeye ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre; davacının temyiz itirazı yerinde değildir. Reddiyle usul ve yasaya uygun olan hükmün ONANMASINA, aşağıda yazılı 3.15.-TL. bakiye onama harcının temyiz eden davacıdan alınmasına, 19.2.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi. (1. Hukuk Dairesi 2012/13941 E. , 2013/2227 K. “İçtihat Metni” MAHKEMESİ :ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ DAVALILAR : … VD. DAVA TÜRÜ : PARSELLERİN TEVHİDİ)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.