Terör Örgütüne Üye Olma Suçu Savunma ve Tutukluluğa İtiraz

May 4, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Terör Örgütüne Üye Olma Suçu Savunma ve Tutukluluğa İtiraz

X  SULH CEZA HÂKİMLİĞİNE

DOSYA NO: X Soruşturma

İTİRAZ EDEN

ŞÜPHELİ                 : 

MÜDAFİ                  :

ADRES                      : 

 

MÜŞTEKİ                : K.H.

 

SUÇ                           : Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak

KONU                       : X Tarihli tutukluluk halinin devamı kararına karşı itirazlarımız ve müvekkilin serbest bırakılması talebimizdir.

 

AÇIKLAMALAR   :

1- Müvekkiller hakkında X Cumhuriyet Başsavcılığı’ nın X Sor. Numaralı dosyası ile “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” eyleminde bulunduğu iddiası ile yürütülen soruşturmada, savcılık makamının talebi üzerine müvekkil hakkında tutuklanma kararı verilmiş, X Sulh Ceza Hakimliğinin X D.İş numaralı X tarihli duruşmasında Müvekkil hakkındaki tutuklama halinin devamına karar verilmiştir.

2- TUTUKLAMA TEDBİRİ SÜRESİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ ALANINA GİREN SUÇLARDA EN FAZLA 2 YILDIR.

Müvekkil hakkında isnat edilen suçlamaları bilmediği gibi müvekkili suçlu gösterecek dosyada herhangi bir delilde mevcut değildir. 5271 Sayılı Kanunun 102/2. Md. Ağır Ceza Mahkemesi görevine giren suçlarda tutukluluk süresinin en çok 2 yıl olacağı hüküm altına alınmıştır.  Ancak üzerinden geçen 2 yılı aşkın süredir müvekkil tutuklu bulunmaktadır. Tutuklama zorunlu hallerde başvurulması gereken istisnai bir tedbirdir. Şartların varlığında dahi tutuklama mecburi değil, ihtiyaridir. Müvekkil hakkında tutuklama süresinin de dolduğu göz önünde bulundurularak müvekkilin serbest bırakılmasını talep ederiz.

3- Müvekkil hakkında atılı suçlamanın somut herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Zira kişinin Silahlı Terör Örgütü Kurucusu, Yöneticisi veya Üyesi olma suçunun oluşması için , TCK 302 ve devamı maddelerindeki “ SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GERÇEKLEŞTİRECEĞİ VEYA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ SUÇU İŞLEME AMACINI BİLMESİ VE  AMAÇLARIN GERÇEKLEŞMESİNİ İSTEMİŞ OLMASI” SOMUT DELİLLERLE İSPATLANMALIDIR. Aksi halde atılı suç oluşmayacaktır.

 4-  MÜVEKKİLİN MAKUL SÜREDE VE ADİL YARGILANMA HAKKINA ZARAR VERİLMEKTE, MÜVEKKİLİN HAYATI  OLUMSUZ ETKİLENMEKTEDİRİ

Müvekkil X Sulh Ceza Hakimliğinin X D.İş numaralı X tarihli duruşmasında da ifade ettiği gibi ne ile yargılandığını bilmemektedir. Eşi Suriye vatandaşı olup kimliği olmadığından dolayı bir çok zorlukla karşılaşmaktadır. Müvekkilin annesi hastadır. Tüm bu gibi olumsuzluklar göz önüne alındığında ise müvekkilin ve ailesinin  telafisi imkansız zararlarla karşı karşıya kaldığı aşikardır. Tutuklama tedbiri istisnai bir tedbirdir. İddianamenin 2 yıldır hazır edilemediği de göz önüne alındığında bu durum makul sürede yargılanma ve adil yargılanma hakkını da ihlal etmektedir.

5- Müvekkil 2 yıldır tutuklama tedbirine tabi tutulmuş olmasına karşı her türlü kurala uymuştur. Müvekkilin kaçma, başkaları üzerine baskı kurma ve delilleri karatma şüphesi geçen zamanda göz önüne alındığında yoktur.

6-  İş bu sebeple X Sulh Ceza Hakimliğinin X D.İş numaralı X tarihli duruşmasında Müvekkil hakkındaki tutuklama halinin devamına kararına itiraz eder, müvekkilin sabit ikametgah sahibi ve sabıkasız oluşu,  dosyadaki deliller değerlendirildiğinde suç vasfının değişme ihtimali de  gözetilerek tutuklama kararının kaldırılmasına karar verilmesini talep ederiz.

7- Şayet sayın mahkeme aksi kanaatte ise adli kontrol hükümleri uygulanarak müvekkilin serbest bırakılmasını talep ederiz.

SONUÇ VE İSTEM           : Yukarıda açıklanan ve resen gözetilecek sebeplere binaen;

  • X Sulh Ceza Hakimliğinin X D.İş numaralı X tarihli duruşmasında Müvekkil hakkındaki tutuklama halinin devamına kararına itirazlarımızın kabulüne,
  • Şayet sayın mahkeme aksi kanaatte ise adli kontrol hükümlerinin uygulanarak müvekkilin serbest bırakılmasına karar verilmesini saygı ile bilvekale arz ve talep ederiz. tarih

                                                                                  İtiraz Eden Şüpheli Vekili

   Av. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank