Terditli Zina Boşanma Dilekçesi

Kas 27, 2020 | Boşanma Avukatı

AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI:

VEKİLİ                             

DAVALI:

DAVANIN KONUSU: Zina nedeni ile evlilik birliğinin sona erdirilmesi, aksi görüş ve kanaatte iseniz evlilik  birliğinin temelden sarsılması nedeni ile evlilik birliğinin sona erdirilmesi talepli dava dilekçesidir.

AÇIKLAMALAR:

Taraflar 14 Mart  tarihinde davalı ile sosyal medya aracılığıyla tanışmışlardır. Bir süre birbirlerini tanımak amacı ile arkadaşlık etmişlerdir. Sonrasında ailelerinin de onayıyla … tarihinde düğünlerini yaparak evlenmişlerdir. Müvekkilimin maddi durumu çok iyi olmamasına rağmen davalının ve evin ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yapmaktadır.

Müvekkilim evlilik birliğinin kurulduğu günden beri çalışıp para kazanmaya ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşmaktadır. … tarihinde müvekkilim görevde olduğu sürede davalının yalnız kalmasını istememiş ve Davalınında isteği ile  davalı kendi ailesinin yanında kalmaya başlamıştır.

Müvekkilim şerefli görevine bir süre ara vermiş ve davalıyı da özlediği için onu görüp onunla vakit geçirmek için izne ayrılmıştır. … tarihinde müvekkilimin gelmesiyle birlikte müstakil konutlarına davalıyı da alarak geçmişlerdir. Davalı müvekkilime karşı bu dönem içerisinde soğuk davranmış ancak müvekkilim evliliklerinin yeni olduğunu ve bu durumun atlatılamayacak bir sorun olmadığını düşünerek bu durumu görmezden gelmiştir. Müvekkilim davalıya olan sevgisi nedeniyle her zorluğun üstesinden gelebileceklerine olan inancını hiç bir zaman kaybetmemiştir. Müvekkilimin görevi nedeniyle ayrı yaşamaları müvekkilim için çok zor olsa da sevginin her şeyin üstesinden geldiği gibi bu durumundan üstesinden geleceğine inanmıştır. Aralarında kilometreler bile olsa sevdiği kadını her zaman yanı başında kalbinin üstünde taşımıştır.        

İzin süresinin sonu ermesi ile 05.06 tarihinde müvekkilim yeniden görev yerine dönmüştür. Müvekkilim görev yerine dönerken davalının kendi ailesinin yanında kalmak istemiş ver müvekkilim davalının ailesinin yanında daha rahat ettiğini ve bu zorlu süreci onların yanında daha kolay atlatacağını düşündüğü için hiç bir zaman itiraz etmemiş ve kabul etmiştir.

Müvekkilim görevini icra ettiği süre boyunca davalının maddi ve manevi isteklerini yerine getirmiştir. Davalının hiç bir isteğini geri çevirmemiştir. Evliliğinin belki de en güzel günlerini davalı ile birlikte geçiremeyen müvekkilim bu durumun bütün sorumlusu olarak kendini görmektedir.. Müvekkilim bu durum karşısında da davalıya saygı duymuş ve davalı ile ayrı yaşamasının tek sorumlusunun kendisi olduğunu düşünerek vicdanı azabı çekmiştir. Ancak davalı kadın evliliğin iyi günler için kurulmadığını ve her nerede olurlarsa olsunlar mutlu olabileceklerini göz ardı etmiştir. Müvekkilimi bütün zorluklar ile tek başına bırakmıştır. Davalı ailesinin yanında rahat rahat yaşarken müvekkilim ailesinin geleceğini kurabilmek için çalışan taraf olmuştur. Müvekkilim çalışma şartları yeterince zor değilmiş gibi birde sevdiği kadından uzak yaşamak zorunda kalmış ve bunların hepsine tek başına göğüs germiştir. Müvekkilim bu duruma katlanmasının tek sebebi davalıya olan sevgisi ve bağlılığıdır.

Müvekkilim davalı ile aynı evde yaşayabilmek için gün sayarken davalının başkası ile gitmiş olduğunu duyunca ne yapması gerektiğini bilememiştir. Hayatını sevdiği kadınla birleştirmiş ve onu düşünerek ilerde bir gün çocukları rahat etsin diye gecesi gündüzü olmadan çalışırken davalının kendisine bunu nasıl yaptığını anlayamamıştır.      

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi  2019/3386 E.  2019/8739 K.

“…davacı-davalı erkeğin bir başka kadınla evlilik dışı ilişki yaşadığı anlaşılmaktadır. Mahkemece de erkeğin bir başka kadınla ilişkisinin olduğu, birlikte yaşadığı sabit kabul edilmiştir. Bu durumda erkeğin zinası ispatlanmış olup Türk Medeni Kanununun 161. maddesi koşulları oluşmuştur. ..”

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi  2019/1740 E.  2019/8744 K. Sayılı kararı

“…davalı kadının ortak konuttan ayrılarak bir süre bir başka erkekle birlikte yaşadığı anlaşılmaktadır. Mahkemece de kadının sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı sabit kabul edilmiştir. Kadının, bir başka erkekle birlikte yaşaması zinanın varlığına delalet eder. Bu durumda kadının zinası ispatlanmış olup Türk Medeni Kanunu’nun 161. maddesi koşulları oluşmuştur. Gerçekleşen bu durum karşısında tarafların zina hukuki (TMK m. 161) sebebiyle boşanmalarına karar verilmesi gerekirken…”

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi   2019/3386 E. 2019/8739 K. Sayılı Kararı

“…Mahkemece de erkeğin bir başka kadınla ilişkisinin olduğu, birlikte yaşadığı sabit kabul edilmiştir. Bu durumda erkeğin zinası ispatlanmış olup Türk Medeni Kanununun 161. maddesi koşulları oluşmuştur. Gerçekleşen bu durum karşısında tarafların zina hukuki (TMK m. 161) sebebiyle boşanmalarına karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile davalı-davacının zina (TMK. m. 161) hukuksal sebebine dayalı boşanma davasının reddine karar verilmesi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir…”

Müvekkilim davalı ile evlenirken bir ömür boyu mutlu ve huzurlu bir biçimde süreceği inancı ve hayal etmiştir. Davalının müvekkilimi hiç düşünmeden çıkıp gitmesi müvekkilimi bir çıkmaza sürüklemiştir. Müvekkilim yaşanan olaylar nedeni ile insanlara olan güvenini ve inancını kaybetmiştir. Davalı Müvekkilimi telafisi olmayan bir yola sürüklemiş ve arkasına bile bakmadan sadece kendisini düşünerek çıkıp gitmiştir. Boşanmanın bir çok sebebi ve nedeni vardır ancak müvekkilimin yaşadıkları boşanmanın en ağır halidir. MÜVEKKİL ÜZÜNTÜ İÇİNDE PSİKOLOJİK ÇÖKÜNTÜYE GİRMİŞTİR. YAŞANAN BU ELEM KEDER DOLU GÜNLER SONRASINDA EVLİLİĞİNİN DEVAM ETMESİ MÜMKÜN OLMAMAKLA BİRLİKTE İŞ BU DAVAYI AÇMA ZARURETİ DOĞMUŞTUR. Davalı tarafından oluşturulan ve müvekkilde oluşan manevi keder, üzüntünün telafisi mümkün değildir. Müvekkilimin yaşadıklarını unutması hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam etmesi mümkün değildir.  

HUKUKİ NEDENLER         : TMK ve İlgili mevzuat hükümleri

DELİLLER:

1- Nüfus kayıt örneği,

2-Davalının kullandığı telefon (mahkemeniz vasıtasıyla bilirkişi tarafından incelenmesini talep ederiz.)

3-GSM operatör kayıtları Müvekkilime gelen mesajların ekran görüntüleri

4-Davalının kullandığı telefonda yer alan resimlerin bir kısmı

5-Sosyal Ekonomik Durum Araştırması

6-Tanık Anlatımları

7-Whatsap mesajlaşma Kayıtları

8-Sosyal Medya yazışmaları

9-GSM operatör kayıtları

10-Bilirkişi

Ve her türlü hukuki delil.

SONUÇ VE İSTEM:

Tarafların evlilik birliğini devam ettirme yönünde herhangi bir ihtimalin kalmadığı anlaşılacağından öncelikle ÖZEL VE MUTLAK  boşanma nedeni olan  ZİNA nedeni ile evlilik birliğine son verilmesine aksi görüş ve ve kanaatte iseniz evlilik  birliğinin temelden sarsılması Nedeniyle Tarafların BOŞANMALARINA;

MÜVEKKİLİMİN MARUZ KALDIĞI, PSİKOLOJİK VE MANEVİ YIKINTI NEDENİ İLE 20.000,00 TL MADDİ VE 100.000,00 TL MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMESİNE KARAR VERİLMESİNE,

Avukatlık ücreti ve yargılama giderlerinin karşı tarafa yüklenmesine karar verilmesini, davacı vekili olarak saygılarımla arz ve talep ederim.

DAVACI VEKİLİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.