Temsilcinin Şirket Adına Kira Sözleşmesi İmzalaması Sorun Yaratır Mı?

Temsilcinin Şirket Adına Kira Sözleşmesi İmzalaması Sorun Yaratır Mı?

Sözleşmeyi mal sahibi veya kiracı adına temsilen imzalayan kişi kendi adına dava açamayacağı gibi açılan davada temsilci olan bu kişiye karşı da husumet yöneltilemez. Örneğin, bir şirket adına o şirketi temsile yetkili kişi tarafından şirket adına yapılan kira sözleşmesi çerçevesinde bu temsilciye karşı dava açılamaz. Davanın kira sözleşmesinin asıl tarafı olan şirkete karşı açılması gerekir.

Kira sözleşmesinde asıl olan imza olduğu için davanın imza sahibi kişiye yöneltilmesi gerekir. Bir şirketi temsilen kira sözleşmesinin yapılacağı durumlarda mümkün ise imza atacak kişinin şirketi temsile yetkili olduğuna dair belge kira sözleşmesine eklenmelidir. Bunun mümkün olmaması halinde kişinin şirket temsilcisi olduğu belirtilmeli, şirket kaşesi kullanılarak alt kısmı ilgili kişi tarafından şirket adına imzalanmalıdır.

Son düzenleme tarihi 21 Mayıs 2020 07:38

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.