Teknolojinin Hukuk Düzenine Etkisi

Teknolojinin Hukuk Düzenine Etkisi

Deneysel bilimlerin büyük bir hızla geliştiği, doğal yasaların üst üste keşfedildiği bir çağda yaşıyoruz. Buna karşılık, toplumsal bilimlerde ve özellikle de hukukta ulaştığımız aşamal son derece yetersiz durumdadır.

Amerikalı ünlü hukukçu Warren’in: “Dünyada ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik değişikliğin hızlanma temposu; hukukta gerçekleşen değişikliklere oranla, tavşanla yarışan kaplumbağaya benzemektedir.” şeklindeki söylemi, dünyada ortaya çıkan pek çok uyuşmazlıkla, hemen hemen her gün doğrulanmaktadır.

Çünkü: “hala kültürün tamamı geleneksel kültürden ibaretmiş gibi davranılması, sanki doğa düzeni yokmuşçasına, sanki doğa düzeninin araştırılması gerek kendi başına gerekse doğurduğu sonuçlar açısından hiç önemli değilmiş gibi ; sanki bilimin inşa ettiği fiziksel dünya; yapısı, düşünsel derinliği, karmaşıklığı ve dile getiriliş biçimi açısından insan zihninin en güzel, en harika kolektif çalışması değilmiş gibi” davranılması; uygarlığın ulaştığı düzeyle büyük bir çelişki göstermektedir.


Kaynak:

  1. Şiddetli Geçimsizlik – Y.Ş.Anıl

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.