Tehdit-Hakaret İstinaf Dilekçesi – Sanık Yönünden

Haz 18, 2020 | Ceza Hukuku

Tehdit-Hakaret İstinaf Dilekçesi – Sanık Yönünden

  • Tehdit ve hakaret suçlamasıyla ceza alan sanık kişinin bu ceza kararına itiraz ederek bölge mahkemesine istinaf dilekçesi sunması mümkündür.
  • Aşağıda Ceza Hukuku alanında Adana Barosu avukatlarından Av. Saim İNCEKAŞ’ın paylaştığı dilekçe yer almaktadır.

ADANA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

GÖNDERİLMEK ÜZERE

ADANA X ASLİYE CEZA MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO:

İSTİNAF YOLUNA BAŞVURAN (SANIK) :

KATILAN:

KATILAN VEKİLİ:

TALEP KONUSU: Asliye Ceza Mahkemesinin X  E sayılı ilamının bozulması istemi ile istinaf nedenlerimizin sunulmasına yönelik talebimizden ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR

Sayın mahkemece tarafıma TCK m125/3-a hükmü gereğince hakaret suçundan hüküm kurulmuştur. Somut olayda çocuğumun yüksek ateşi dolayısıyla panik halindeydim oturduğum yerin konumu ve aracım olmadığı için ulaşım noktasında büyük sıkıntılar çekmekteyiz.

 Yaşanan olayda çocuğumun acil durumu karşısında görüştüğüm görevlinin yardımdan ziyade bana karşı köstek olması ve görevini savsaklaması sebebiyle endişeli bir ruh halinde bir tane hoş olmayan kelime kullandım fakat bu duruma benim düştüğüm zor durumdan alay edercesine konuşan görevli sürükledi.

TCK m. 129/1 gereği haksız bir fiile karşı tepki şeklinde bu suçu işlemiş bulundum sayın mahkememizden içinde bulunduğum maddi zorluklarında göz önüne alarak cezamın kaldırılmasını talep ediyorum.

Ayrıca görevlide kendisine yakışmayacak şekilde bana hakaret içeren kelimeler söyledi yine TCK m. 129/3 gereği sayın hâkimlerimize takdir yetkisi veren hüküm içerisinde içimde bulunduğum güncel durum ve o an olayın sıcaklığı ile bir babanın panik hali gözetildiğinde kanunlarımızın korumak istediği temel menfaatler düşünüldüğünde sayın mahkememizin cezamın kaldırılmasına karar vermesini talep etmekteyim takdir sayın mahkememizindir.  

Yine tarafıma TCK m.106 gereği basit tehditten ceza verilmiştir. Benim olay içerisinde kesinlikle böyle bir tutumum ve isteğim olmamıştır. Endişeli bir babanın zor durumda kalmışlığının olağan tepkisini aşacak herhangi bir tepkim olmamıştır. İfadelerim tehdit boyutuna kesinlikle ulaşmamıştır.Sayın mahkemenin bu durumu dikkate alıp cezamı kaldırmasını talep etmekteyim.

Sayın yerel mahkemece tarafıma TCK m 125/3-a hükmü gereğince hakaret suçundan 416 gün karşılığı adli para cezası verilmiştir. Bunun yanı sıra basit tehdit suçundan yine tarafıma 30 gün karşılığı adli para cezası verilmiştir. Anılan cezaların gün karşılıkları 20 TL olup tarafıma kesilen toplam idari para cezaları 8.920 TL tutarındadır.

Son 5 yıldır sağlık şartlarım nedeniyle çalışamadığım ve herhangi bir yaşlılık aidatı gibi ödemeler almadığım için geçimimi yakınlarımın destekleri ile sağlamaktayım. Bu kişisel durumlarımın da sayın mahkemece dikkate alınarak cezamın kaldırılmasını arz ve talep ediyorum.        

Sonuç ve Talep: Yukarıda açıklanan ve re ’sen belirlenecek durumlar karşısında, İSTİNAF BAŞVURUMUN KABÜLÜNE VE İLK DERECE MAHKEMESİ KARARININ ORTADAN KALDIRILARAK lehe olan hükümlerin uygulanmasına karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. 

 

                                                                                                                                                             SANIK

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.