Teğmen Rütbesi ve Ordudaki Yeri

# Teğmen nedir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay olarak “asteğmen” ile “üsteğmen” rütbeleri arasındaki basamakta görev yapan subay kişidir. En düşük rütbe olan “asteğmen” rütbesinin bir üst basamağında yer alır.  Osmanlı ordu sistemi zamanında ” yeni katılan, orduya dahil olan” anlamına gelmekte idi.

Teğmen rütbesine sahip olan bir subay 3 yıllık görev süresinin sonucunda “üsteğmen” olarak terfi eder.

Bir asteğmen 9 Harp okulundan yeni mezun olan bir subay direk olarak “teğmen” rütbesi ile görevine başlar. Dolayısı ile bu durumda asteğmenlik rütbesini takmadan teğmenlik rütbesinden başlamış olur. Yani bir muvazzaf ( işi asker olan) subay direk olarak “teğmen” rütbesine sahip olur diyebiliriz.

# Teğmen Askerin çalışma saatleri nelerdir?

Teğmenin Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev süresi 3 senedir. 3 sene sonunda “üsteğmen” rütbesi takar.

# Teğmen orduda tam olarak ne iş yapar?

Teğmenler orduda çeşitli görevlerde bulundurulurlar. Çoğunlukla “takım komutanı” veya “tim komutanı” olarak görevlendirilirler.

# Teğmen nasıl olunur?

Teğmen olmak için çeşitli yollar mevcuttur. Kaç farklı şekilde teğmen olunabileceğini şöyle özetleyelim;

1)Harp okulu mezuniyeti sonucunda teğmen olunur,
2)Astsubaylık görevinde iken subaylık sınavında başarı elde edilmesi durumunda teğmen olunur,
3)Sözleşmeli subay olarak orduya alınabilir,
4)Asteğmenin 9 Ortalama olarak 21 yaşında harp okulu mezunu bir genç teğmen olarak görevine başlar. 26 yaşına kadar teğmen olarak devam eder ve bir üst rütbe olan “üsteğmen” rütbesine terfi eder.

Harp okulu mezunu olmak için

# Teğmen maaşı ne kadardır?

2018 yılı için güncel teğmen maaşı “5.200 TL“dir.

# Teğmen rütbesinin şekli nasıldır?

Teğmen simgesi apoletin üzerinde tek yıldız olarak yer alır. Sağ aşağıda yer alan ilgili görselde teğmen rütbesinin şeklini görmektesiniz.

# Teğmenin doğu görevi ne kadar sürer?

Teğmenler batı veya doğu farketmeksizin 3 sene boyunca görevde kalırlar. 3 senelik görevleri sonucunda bir üst rütbeye terfi ederler. Dolayısı ile teğmenlerın doğu görevi 3 sene sürmektedir.

İlgilinizi Çekebilecek Diğer Makalelerimiz:

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:21

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.