Tefecilik Suç Duyurusu Dilekçe Örneği

Kas 12, 2019 | Kovuşturma-Yargılama

X CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ                 : 

VEKİLİ                       : 

ŞÜPHELİLER          : 

SUÇ                      : Tefecilik, re’sen tespit edilecek diğer suçlar

SUÇ TARİHİ       : Suç konusu fiiller 2015 yılından itibaren sürmektedir.

AÇIKLAMALAR

1) Müvekkil,  … Şti. ortak ve sorumlulularından …..’ya 50.000,00 TL tutarında …. Ltd. Şti.’den iş karşılığı almış olduğu çeki teslim etmiştir. Şüpheliler çekin vadesinde ödenmemesi gerekçesiyle müvekkilden teminat talep etmiştir. Buna karşılık müvekkil 06 ….. ve 06 …. plakalı araçlarının mülkiyetini bedelsiz olarak ….. devretmiş fakat teslim etmeyerek kullanmaya devam etmiştir…. plakalı araç gerçekleşen bir kazadan dolayı perte çıkmıştır. Şüpheli tarafından müvekkile kasko sigortasından ödenen para ile 06 … plakalı yeni bir araç alınmıştır.

2) Araçların müvekkilden alınmasının müvekkilin işini yapmasını engelleyeceğini bilen şüpheliler, araçları almamak karşılığında müvekkilden belirli aralıklarla çek ve senet talep etmeye başlamışlardır. Müvekkil müşterilerinden almış olduğu senetleri şüphelilere vermek zorunda kalmıştır.

Müvekkilin verdiği senetlerden ….tutarlı senet gününde ödenmediği için …. plakalı araç şüpheli …. tarafından elinden alınmıştır.

3) Şüpheliler ödenmeyen çeke kazanç elde etmek amacı ile faiz işletmişlerdir. İstedikleri çek karşılığını ödeyemeyen müvekkilden daha yüksek bir teminat talep etmişlerdir. Kendi adına kayıtlı taşınır veya taşınmaz başka bir malvarlığı bulunmadığı için müvekkil amcası …. yardım istemiş, … müvekkili zor durumdan kurtarmak için kendi üzerine kayıtlı …/Ankara adresinde bulunan taşınmazı üzerinde …. lehine ipotek tesis ettirmiştir. Şüpheli daha sonra ipotekli taşınmazın kendi üzerine geçirilmesini istemiş, müvekkil başka malvarlığı olmadığı için çaresiz kalarak taşınmazı herhangi bir karşılık almadan tapuda satış göstererek devretmiştir.

4) Suç konusu fiiller işlenmeye devam etmektedir. Halihazırda henüz vadesi gelmemiş birçok çek ve bono şüpheli …. bulunmaktadır. Yaklaşık 4 yıldır müvekkilin iş karşılığı müşterilerinden aldığı senetler şüpheliler tarafından gerçek değerinin altında nakitlendirilmektedir.

5) Şüphelilerin eylemleri TCK 241. Maddesinde düzenlenen tefecilik suçunun unsurlarını oluşturmaktadır:

Madde 241- (1) Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

 Şüpheliler kazanç sağlamak amacıyla hareket etmiş, senet ve çek kırdırma yoluyla tefecilik suçunu işlemişlerdir. Çek ve senetler ciro edilerek şüphelilere verilmiş ve bu senetler gerçek bedelleri üzerinden değil; şüphelilerin belirlemiş olduğu bedel üzerinden işlem görmüştür. Şüpheliler yıllarca müvekkilden senet istemeyi sürdürmüş ve müvekkilin araçlarını…. ait taşınmazı bedel ödemeden devralmışlardır. Müvekkil maruz kaldığı baskı sonucunda şüphelilerin isteklerini yerine getirmiş fakat bu isteklerin sonu gelmemiştir. Şüphelilerin  tefecilik ve re’sen dikkate alınacak diğer suçları işledikleri gerekçesiyle yargılanmaları için haklarında kamu davası açılmasını talep etmekteyiz.

DELİLLER               : Tanıklar, sair kanuni delil.

SONUÇ ve İSTEM  : Yukarıda kısaca açıkladığımız nedenlerle …. tefecilik ve re’sen dikkate alınacak diğer suçları işledikleri gerekçesiyle yargılanmaları için haklarında kamu davası açılmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz.

Müşteki Vekili
 Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Barosu Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.