Tedbir nafakasının kaldırılması talebi hakkında kaldırılması talep edilen nafaka miktarının bir yıllık tutarı üzerinden nispi peşin harç alınmadan karar verilemez- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Nafaka Avukatı

Tedbir nafakasının kaldırılması talebi hakkında kaldırılması talep edilen nafaka miktarının bir yıllık tutarı üzerinden nispi peşin harç alınmadan karar verilemez

Davacı koca boşanma dava dilekçesinde boşanma kararı verilmesi yanında, davalı kadına ve müşterek çocuğa ödenmekte olan tedbir nafakalarının kaldırılmasını da talep etmiştir.

Bu istek Türk Medeni Kanununun 200. maddesine dayanmakta olup, ayrıca nispi harca tabidir. Yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemler yapılmaz. (Harçlar K. m. 32) O halde kaldırılması talep edilen nafaka miktarının bir yıllık tutarı üzerinden nispi peşin harç alınmadan bu talep hakkında karar verilmesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 28.04.2011, E. 2010/6316, K. 2011/7166.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.