Tedbir Nafakası Hangi Durumlarda/Şartlarda Verilir?

Eki 3, 2019 | Nafaka Avukatı

Eşler arasında eşitlik ilkesine göre ancak koşulları varsa verilebilir. Koşulları yoksa hem erkek eşe hem de kadın eşe 1) Düzenli ve Yeterli Geliri Olan Eşe “Davacı kadının çalıştığı düzenli ve yeterli geliri bulunduğu anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanununun 186. maddesi karşısında “Davalı doğru bulunmamıştır.”(Y2HD, 28.03.2005,2964-4903)

2) İsteyerek Çalışmayana Çalışmasını engelleyen fiziksel bir rahatsızlığı olmadıkça isteyerek çalışmayan eşin “Davacı kadının bir mesleği olmamasına rağmen, davadan sonra usul ve yasaya aykırıdır.”(Y2HD, 07.06.2004, 6597-7305)

“Davalı- “Davacı kadının temyizine gelince; Davalının çalışmasına engel teşkil edecek bir durumun varlığı kanıtlanamamıştır. Eşler arasında eşitlik ilkesine göre ancak koşulları varsa verilebilir. 1) Çalışmayan, Malvarlığı ve Geliri Olmayan Eşin “Davacı Almanya’dadır. çalışmadığı, geliri ve mal varlığı bulunmadığı halde 2) Askerde Olan Erkek Eşin Bağımsız “Tedbir nafakasına yönelik temyizin incelenmesinde; olarak askerlik görevini ifa ettiği, Bağımsız “Davalı kadın ve müşterek Avukat Saim İncekaş – Adana Boşanma Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.