Bir Sayfa Seçin

Tedbir Nafakası Dilekçe Örneği

tarafından | Eki 30, 2019 | Genel | 0 yorum

X AİLE MAHKEMESİ’NE

                                        ADLİ YARDIM TALEPLİDİR

DAVACI                     :

VEKİLİ                       :

DAVALI                    :

KONU                       :Tedbir nafakası istemimizden ibarettir.

1-)Müvekkilimiz …….ile eşi X uzun senelerdir evlidir. Selin….. daha önce hiç çalışmamış evlendikten sonra da eşinin ailesinin yaşadığı şartları oldukça iyi olan apartmanda hayatını sürdürmeye başlamıştır. Evliliğin ilk senelerinde Yağmur …….ve X adında çocukları olmuş, X ise çocuklarıyla hiç ilgilenmemiş bakım ve ihtiyaçlarını anneleri karşılamış, çocukların bakımına eğitimine ve gözetimine beraberce özen gösterme yükümlülüğünü hiçbir zaman yerine getirmemiştir. Ev hanımı olan Selin…….. ise evinde eşine çocuklarına karşı emeklerini esirmemiş, evliliği ve çocukları için üzerine düşen her şeyi eksiksiz yerine getirmiştir.

2-) 2019 senesi mart nisan aylarında durum iyice dayanılmaz hale gelmiştir. Müvekkil ile X ın müşterek yaşadığı evlerine icra yoluyla ödeme emri gelmeye başlamış, müvekkilin kime nereye borçlandın soruları ise cevapsız kalmıştır. Bu durum taraflar arasında tartışmaya yol açmış Talip ……… her seferinde müvekkili çocuklarının önünde ‘sana ne, sana hesap mı vereceğim’ gibi sözlerle aşağılamıştır. Daha sonraki süreçte ise müvekkil, Talip ……..’ın banyoya gidip suyu açarak gizlice bir kadınla yaptığı konuşmalarına sadakatsiz davranışlarına şahit olmuştur. 0554 ……….. numaralı telefon hattıyla yaptığı görüşmeler, sms, mms ve arama kayıtları Telekominasyon İletişim Başkanlığından istenerek, Talip ……..’ın sadakatsizliği ortaya çıkacaktır. Bunlarla birlikte davalı alkol kullanmaktadır. Davalının ‘artık sizi bu evde istemiyorum nereye giderseniz gidin, televizyonda olan kadına şiddet cinayet olaylarını görmüyor musunuz’ tarzı  hakaretleri ve tehditleri de olmuştur. Sadakatsizliğine, ilgisizliğine hakaret ve tehditte ekleyerek tamamen kusurlu hale gelmiştir.

3-) Davalı X’ın kendi annesi ve babasıyla da arası bozuktur. Müvekkil ve davalının müşterek yaşadıkları evin taşınmaz mülkiyeti davalının babasına aittir. Daha sonraki süreçte X kendi ailesiyle olan anlaşmazlığını öne sürerek müvekkile ‘birlikte artık bu babamın evinden çıkalım ben yeni bir ev bulacağım bizim için’ demiştir. Müvekkilimiz ise yeni bir eve çıkacakları umuduyla çocuklarıyla birlikte ailesinin evine dönmek zorunda kalmıştır. Davalı X ise daha sonra yeni bir ev arayışında bulunmamış toplum içerisinde arkadaş çevresinde ‘evden gönderdim hala boşanmıyor gurursuz benim soyadımı taşıyor’ gibi hakaretlerde bulunmuştur. Müvekkil altı aydır ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Müşterek çocuklar okul çağına gelmiş olup Yağmur ……. bugün dokuz yaşında ve üçüncü sınıfa gitmekte, Şeyda ……… ise sekiz yaşında ve ikinci sınıfa devam etmektedir. Çocukların yaşları ve eğitimleri sebebiyle zaruri ihtiyaçları mevcuttur. Müvekkilimiz ve ailesinin ise bu masrafları karşılayabilecek maddi gücü mevcut değildir. Buna rağmen çocukların eğitim ve zaruri ihtiyaçlarını aksatmamışlardır.

 

4-) Müvekkil Selin …..’ın  geçmişte bir iş tecrübesi bulunmamakta ve bu sebeple herhangi bir işte çalışamamaktadır. Şu an annesi babası iki çocuğu ve kendisi çatı katta iki odalı sobalı bir evde yaşamakta ve  çocuklar oda sıkıntısı sebebiyle mutfakta yatmaktadır. Yaz mevsiminde katlanılabilir olan bu durum ise havalar soğumaya başladıkça ailede çaresizlik sebebi olmuştur. Çocuklar eğitimlerine devam etmekte fakat zaruri beslenme, kırtasiye, okul ihtiyaçları zor karşılanmaktadır.

 

HUKUKİ NEDENLER: Tmk m.175,182,329 ve ilgili mevzuat

 

HUKUKİ DELİLLER        :

1- a-)Telefon kayıtları. ( Davalı Tamer… kullandığı 0554  numaralı cep telefonundan başka kadınlarla sadakatsizlik amaçlı yapmış olduğu görüşmeler sebebiyle bir senelik SMS, MMS ve arama kayıtlarının Telekominikasyon İletişim Başkanlığından istenmesi)

2-Sosyo-ekonomik durum kaydı

3-Müvekkile ait SGK kayıtları

4-Tanık(İsimleri daha sonra eklenecek?)

5-Bankalardan alınmış X banka hesabının  bulunmadığını gösteren kayıtlar

 6-Her türlü kanuni delil (Davalı tarafından bildirilecek delillere karşı delil bildirme hakkımızı saklı tutmaktayız.)

SONUÇ VE İSTEM: X ve çocuklarının düşmüş olduğu müşkül durum sebebiyle davanın kabulü, davalıdan müşterek çocuklar X ve X’a günümüz okul eğitim beslenme masrafları gözetilerek davanın açıldığı tarihten itibaren yasal faizleriyle birlikte aylık X’er lira iştirak nafakası bağlanması, X’a davanın açıldığı tarihten itibaren yasal faizleriyle birlikte aylık X lira tedbir nafakası bağlanması, adli yardım, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesini saygıyla talep ederiz.

       Davacı Vekili
Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Boşanma Avukatı

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şanslı Söz

“Biz bütün memleketlerin yerlisiyiz, bütün yüzyılların da çağdaşı.”
(Chammard, G. BiBeni .les hava kat Paris, 1976, seye.12)

Dünya Dilleri

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız