Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi Örneği

Nis 7, 2020 | Nafaka Avukatı

Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi Örneği

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

 

DAVACI    :  

VEKİLİ      : 

DAVALI    :  

 

DAVA KONUSU       : Tedbir Nafakası İstemi.

 

AÇIKLAMALAR:

1-) Müvekkil davacı X, davalı X ile X tarihinde resmi nikahla evlenmiş olup, bu evlilikten X ve X isminde iki müşterek çocukları bulunmaktadır. Çocuklardan X 4 yaşında, X ise 8 yaşında olup ilkokul üçüncü sınıfa gitmektedir.

2-) Davacı müvekkil evlilik boyunca, evliliğin gerektirdiği tüm sorumlulukları yerine getirmiş, fedakar ve cefakar bir şekilde çocuklarını büyütmüştür. Davalı, davacı müvekkilin aksine evliliğin ilk yıllarından itibaren, evlilik birliğinin kendisine yüklemiş olduğu sorumlulukları yerine getirmemiştir. Evliliğin ilk yıllarından beri alkol problemi bulunan davalı, son iki-üç yıldır ise tabiri caizse müşterek konutu otel gibi kullanmakta olup, müşterek konuta gece saat 03.00-04.00’da sürekli alkollü olarak gelmeye başlamıştır. Müvekkil X bu durumdan rahatsız olmakla birlikte, küçük çocuklarının ve çevresinin de etkisiyle bu duruma katlanmak zorunda kalmıştır. Müşterek konuta sürekli alkollü olarak gelen davalıya, müvekkil bu durumdan  dolayı yakındığı zaman ‘’içerim içmem sana ne, bu durum seni ilgilendirmez ‘’  deyip, müvekkile hakaret ve küfür etmekte, dayak atmakta, psikolojik ve fiziksel şiddet uygulamaktadır. Davalı, devamlı olarak kavga çıkarmakta, müvekkili dövmekte, müvekkil açısından hayatı çekilmez hale getirmektedir. Davalı, davacı müvekkil ve müşterek çocuklarıyla hiç ilgilenmemektedir. Müvekkil, bu duruma binaen ‘’ neden benimle ve çocuklarımızla ilgilenmiyorsun ‘’ diye sorduğunda, davalı, davacı müvekkile fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayıp, ‘’ beğeniyorsan ben böyleyim, istemiyorsan kapı orada’’ şeklinde bağırmakta, azarlamaktadır. Müvekkil, davalıya çoğu kez hiçbir suretle ulaşamamaktadır. Davalı telefonunu kapatmakta olup yan yana olduklarında dahi sürekli telefonunu müvekkilden saklamaktadır. 10 yılı aşkın evlilik birlikteliği süresince nadir de olsa eşi ve çocuklarıyla dışarı çıkan davalı, bu zamanlarda dahi müvekkille kavga etmiş, müşterek çocuklarının yanında müvekkili küçük düşürücü sözler söylemiştir. 2 sene önce yine beraber alışveriş merkezine gittikleri bir gün davalı, eşi ve çocuklarıyla ilgilenmemiş, sürekli yanlarından ayrılıp telefon görüşmesi yapmıştır. Davacı müvekkil, davalıya neden böyle yaptığını sorduğunda, davalı insanların içinde müvekkilin gururunu hiçe sayarak ağza alınmayacak küfürler edip, tokat atmıştır.

3-) Yukarıda detaylıca açıklandığı üzere davalı, evlilik birlikteliğinin kendisine yüklemiş olduğu sorumlulukları yerine getirmemiş olup davacı müvekkil açısından evlilik çekilmez bir hal almıştır. Davalının ağır ve tamamen kusurlu, haksız tutum ve davranışları (eşini dövmesi, devamlı surette eşine  hakaret etmesi  ve sövmesi ) sonucu müvekkilin kişilik hakları ağır bir saldırıya uğramış; davalı, davacı müvekkile karşı ısrarla ‘’evi boşalt, neyin var neyin yok al git bu evden, seni artık eşim olarak görmüyorum, seni sildim, zaten senden boşanacağım ‘’ demiştir. Müvekkil X bu söz ve fiillere daha fazla katlanamayarak 4 ay önce müşterek konuttan iki çocuğunu da alarak ayrılıp babası X ve annesi X’in yanına yerleşmek zorunda kalmıştır. Bu 4 aylık süre zarfında davalı tarafından müvekkile karşı eve dönmesi için herhangi bir çağrı yapılmadığı gibi, ne müvekkile ne de müşterek çocuklar X ve X’ya maddi bir yardımda bulunmamıştır. Müvekkilin ve 2 çocuğun ihtiyaçlarını, maddi durumu iyi olmayan sadece 1800 Tl emekli maaşı alan müvekkilin babası karşılamaktadır.

Ayrıca müvekkilin X’da bulunan engelli kardeşine de yine müvekkilin babası maddi yardım sağlamaktadır.

4-) Araya giren akraba ve arkadaşlar mevcut durumu düzeltememişlerdir. Evliliğin geleceği meçhul olmakla birlikte müvekkil, çocuklarının geleceği açısından, şu an için boşanma davası açmak niyetinde değildir. Ancak kendi geçimi ve çocuklarının bakımı için davalının yardımına ihtiyaç duymaktadır.

5-) Davalı, X Gıda Pazarlama Ticaret ve Sanayi A.Ş. firmasında sigara pazarlaması işini yapmaktadır. Sigortalı bir işte çalışmakta olup aylık kazancı ( Ekonomik sosyal durum araştırması yapıldığında daha net görülecektir.) 3.000,00-3.500,00 Tl arasındadır.

6-) Davacı müvekkil herhangi bir işte çalışmamakta olup geliri yoktur. Müvekkil ve çocukları çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmektedirler.  Açıklandığı üzere müvekkilin ve 2 çocuğun ihtiyaçlarını müvekkilin babası zor şartlar altında karşılamaya çalışmaktadır. Müvekkil maddi olarak büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Müvekkilin maddi durumunun iyi olmadığı, ayni veya nakdi bir malvarlığı bulunmadığı, iş bu dilekçemiz ekinde sunduğumuz X Barosu tarafından verilen yetki belgesi ile sabittir. Nitekim baro tarafından yapılan avukat tayinlerinde, talepte bulunan kişinin maddi durumu sıkı bir şekilde araştırılarak herhangi bir gelirinin bulunmadığının tespiti sonucunda baro tarafından görevlendirme yapılmaktadır. Açıklanan nedenler neticesinde söz konusu mağduriyetin giderilmesi için iş bu davayı açmak zarureti hasıl olmuştur.

7-) Yukarıda açıklanan ve sayın mahkemenizin re’sen gözeteceği hususlar dikkate alınarak müvekkilin en azından maddi olarak mağduriyetinin giderilmesi amacıyla, müvekkil adına aylık 500,00 tl, müşterek çocuklardan X adına aylık 300,00 tl ve X adına aylık 300,00 tl tedbir nafakasına hükmedilmesini talep ediyoruz.

😎 Davada hükmün kurulmasının zaman alacağı muhakkaktır. Bu zaman içerisinde müvekkilin ve müşterek çocukların nafaka alamayışları telafisi güç zararlara yol açacağından hüküm verilinceye kadar müvekkilin ve müşterek çocukların ihtiyaçları için ihtiyatı tedbir olarak nafaka bağlanmasına karar verilmesini talep ediyoruz.

HUKUKİ SEBEPLER : HMK, TMK vs. ilgili mevzuat hükümleri,

DELİLLER : Nüfus Kayıtları,  Tarafların Ekonomik Sosyal Durum Araştırma Sonuçları, Tanık Beyanları, Yemin, İkrar, İsticvap  vs. her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarda arz edilen ve sayın mahkemenizin re’sen gözeteceği hususlarla, haklı davamızın kabulü ile;

  • Müvekkil için aylık 500,00 tl, müşterek çocuklardan X için aylık 300,00 tl ve X için aylık 300,00 tl olmak üzere toplam 1,100,00 tl tedbir nafakasına hükmedilerek davalıdan alınmasına ve kendisine asaleten, müşterek çocuklarına vekaleten müvekkilime verilmesine,
  • Davada hükmün kurulması zaman alacağından ve bu durumun da müvekkil ve müşterek çocukların mağduriyetine yol açacağından hüküm verilinceye kadar müvekkil ve müşterek çocuklarına ihtiyatı tedbir olarak nafaka bağlanmasına,
  • Yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalı tarafa yükletilmesine karar verilmesini  vekil olarak saygılarımızla  arz ve talep ederiz.

 

Davacı Vekili

    Av. 

EKLER:

 

1-) Vekaletname Sureti

2-) Tanık Listesi

3-) X Barosu Tarafından Verilen Görevlendirme Yazısı Sureti

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tedbir Nafakası Dava Dilekçesi Örneği

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.