Ölümlü trafik kazası tazminat davası dilekçe örneği

ADANA NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI:

VEKİLİ:  

DAVALI:

KONU: Meydana gelen ölümlü trafik kazası neticesinde talep edilen manevi tazminat isteğimiz hakkındadır.

AÇIKLAMALAR

1- Olayın Oluşumu:

………… günü saat ………. sıralarında …………………………….yolu üzerinde …………………. plakalı ……………… yönetimindeki otomobil kontrolünü kaybederek yoldan çıkmış ve yol kenarındaki yeşillik çalılık alanda yan yatarak elektrik direğine çarpmıştır. Kaza esnasında aracın içinde ………………………ve müvekkilin oğlu ………………….. bulunmaktaydı. ………………. ve …………………… olay anında ex oldukları sağlık ekiplerince tespit edilmiş olup ……………………da kaldırıldığı  hastanede  hayatını kaybetmiştir. Yaşanan bu trafik kazasından kurtulan tek şahıs …………………..olmuştur.

2- Kusur:

Söz konusu kaza ile ilgili  kazadan yaralı olarak kurtulan tek kişi olan …………………  kaza akabinde  vermiş olduğu ifadelerde araç sürücüsünün …………………. olduğunu ifade etmiştir. Olay yeri yakınlarında bulunan kamera kayıtları ile ilgili incelemeler yapıldığında da kaza mahalline doğru gelirken araç sürücüsünün ………………… olduğu belirlemesi yapılmıştır. Tüm bu deliller neticesinde ehliyetsiz araç kullanarak ölümlü trafik kazasına sebebiyet veren ……………………. ‘nun kusurlu olduğu anlaşılmaktadır.

3- Manevi Tazminat İsteği:

Trafik kazalarına karışan araçların zorunlu mali sorumluluk sigortası hangi sigorta şirketi tarafından yapıldıysa, o sigorta şirketi ölüm, yaralanma ve diğer zararlardan sorumludur. Sigorta şirketlerinin bu sorumluluğu kapsamında müvekkilim, ölümlü trafik kazasında meydana gelen maddi zararın karşılanması adına sigorta şirketine karşı talepte bulunmuştur ve bu talep sigorta şirketi tarafından karşılanmıştır. Ancak maddi zararların yanında meydana gelen hadise sebebiyle manevi olarak yaşanan zararların da telafisi gerekmektedir.

Manevi tazminat, zarar görenlerin manevi huzurunu sağlamayı amaçlayan bir tazminat türüdür. Bu talep hakkı, olay nedeniyle ağır üzüntü ya da olay nedeniyle psikolojik zarar gören kişilere ve yakınlarına tanınmaktadır.

Müteveffa henüz 17 yaşında genç bir evlat ve genç bir kardeşti. Hayata yeni yeni atılacağı, sorumluluk alacağı, ailesine yardımcı destek olacağı yaşlarının başında böyle üzücü bir hadise sonucunda hayatını kaybetmesi ailesini derin bir üzüntüye boğmuştur. Müteveffanın ailesi bundan sonraki hayatlarında ne evlat, kardeş hasretinin verdiği derin üzüntü sebebiyle olağan yaşamlarına devam edebilecekler ne de genç bir evladın, kardeşin sağlayabileceği destekten faydalanabileceklerdir.

Müvekkillerimin yaşadığı manevi acının kederin bir nebze telafi edilebilmesi, maddi zararların telafisi amacıyla alınan maddi tazminatın eksikliklerini giderici rol üstlenebilmesi amacıyla iş bu manevi tazminat talebinde bulunma zorunluluğumuz doğmuştur.

SONUÇ VE İSTEK       : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle;

1) Yukarıda açıklanan nedenlerle; murisinin ölümü sebebiyle ………………..ADINA 100.000 TL, ………………. ADINA 100.000 TL, ………………. ADINA 50.000 TL VE ………………. ADINA 50.000 TL OLMAK ÜZERE TOPLAMDA 300.000 TL MANEVİ TAZMİNATIN, kaza tarihi ……………… ’den itibaren yasal faiziyle davalıdan alınarak davacıya verilmesine,

2) Yargılama giderleri ve vekâlet ücretinin davalılara yükletilmesine, fazlaya ilişkin her türlü yasal hakkının saklı tutulmasına karar verilmesini, vekaleten arz ve talep ederim.

Davacı Vekili

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir