Taşınmazın fiili ve hukuki durumunu bilmeye ilişkin özen yükümlülüğünü yerine getirmeyen davalı banka iyiniyet iddiasında bulanamaz- Yargıtay Kararı

Nis 25, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Taşınmazın fiili ve hukuki durumunu bilmeye ilişkin özen yükümlülüğünü yerine getirmeyen davalı banka iyiniyet iddiasında bulanamaz

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle lehine ipotek tesis edilen davalı banka tacir olup, her tacirin ticaretine ait bütün faaliyetlerinde basiretli bir işadamı gibi hareket etmesinin gerekmesine(TTK.m.20/2), basiretli hareket etme yükümlülüğünün, alacağının teminatı olarak gösterilen taşınmazın fiili ve hukuki durumunu bilmeyi de içermesine, bu özen yükümlülüğünü yerine getirmeyenin iyiniyet iddiasında bulanamayacağına (TMK.m.3) göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına(Y2HD, 12.07.2011, E. 2010/16384, K. 2011/12033.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.