Taşınmazın mülkiyeti cebri icra ile satılmakla tapu kütüğüne tescil edilmemiş bile olsa mülkiyet alıcıya geçmiş sayılır- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Taşınmazın mülkiyeti cebri icra ile satılmakla tapu kütüğüne tescil edilmemiş bile olsa mülkiyet alıcıya geçmiş sayılır

Davacı; eşinin malik olduğu aile konutu olarak kullanılan taşınmaz üzerine, eşinin aldığı konut kredisinin teminatı olmak üzere davalılardan T.C. Ziraat Bankası lehine ipotek tesis edildiğini, bu işleme rızasının olmadığını ileri sürerek ipoteğin kaldırılmasını ve taşınmaz üzerine aile konu şerhi konulmasını istemiş (TMK.m.194); mahkemece istek kabul edilmiştir.

İpotek 02.02.2006 tarihinde tesis edilmiş, dava X tarihinde açılmıştır. İpotek tesis edilen taşınmaz ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile yapılan takip sonucu 19.04.2010 tarihinde davanın açılmasından önce cebri icra ile satılmıştır. Taşınmazın mülkiyeti cebri icra ile satılmakla tapu kütüğüne tescil edilmemiş bile olsa mülkiyet alıcıya geçmiştir (TMK.m.705/2).

Mahkemece 27.04.2010 tarihinde ipoteğin paraya çevrilmesinin tedbiren durdurulmasına karar verilmiş olması bu sonucu değiştirecek nitelikte değildir. İhalenin feshi için bir dava açıldığı da taraflarca ileri sürülmemiştir. O halde dava tarihi itibariyle aile konutu olarak kullanıldığı ileri sürülen taşınmaz davalı eşe ait değildir. Açıklanan sebeplerle davanın reddine karar verilmesi gerekirken, kabulüne karar verilmesi doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 20.03.2012, E. 2011/12178, K. 2012/6384)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.