Taşınmazı satmaya yetkili olan vekil, satış vaadi sözleşmesi de yapabilir

Ara 23, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi, Vekalet Sözleşmesi

Taşınmazı satmaya yetkili olan vekil, satış vaadi sözleşmesi de yapabilir. Çoğun içinde az da vardır ilkesi gereğince taşınmazın satış yetkisi varsa taşınmazla ilgili satış vaadi sözleşmesi de yapılabileceği kabul edilmiştir.

Yargıtay’ın bu konuyu kabulü şu şekildedir:

Davalıların, davacı ile satış vaadi sözleşmesini yapan İ.B.’ye Karadeniz Ereğlisi 1. Noterliğince düzenlenen 27.4.1978 gün ve 15810 sayılı vekâletname verdiği anlaşıl makla olup örnek ise dosyaya sunulmuştur. Vekilin, satış vaadi sözleşmesinin konusu oluşturan taşınmazlardaki hak ve payların tümünü ya da bir bölümünü dilediğine veya dilediklerine dilediği bedel ve koşullar dairesinde satmaya yetkili olduğu vekâletnamede açıklık ve seçiklikle yazılıdır. Nesnel hak olan mülkiyeti geçirmeye yetkili kılınan veki lin kişisel hak doğuran satış vaadi sözleşmesi yapabileceğinde herhangi bir duraksama söz konusu değildir. Yeğlik (evveliyet) kuralı bu sonucu apaçık destekler, Satış vaadi sözleşmesi yapma yetkisini kapsamında kalacağı ise çok belirgindir. Üstelik vekâletna mede “dilediği bedel ve şartlar dairesinde” sözlerine yer verilmesi, vekilin bu yetkiyi de taşıdığını apaçık vurgular. Öyle ise yerel mahkemenin ceza koşulu yönünden vekilin yetkili olmadığından söz etmesinin yasal ve hukuksal dayanağı yoktur. Hükmün BO ZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 9.12.1981 T. 7521 E. 8056 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.