Taşınmazı dilediği bedelle satışa vekâlet vermek, gerçek sürüm değerinin altında satışa yetki anlamına gelmez

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Taşınmazı dilediği bedelle satışa vekâlet vermek, gerçek sürüm değerinin altında satışa yetki anlamına gelmez:

Vekil; vekâleti uyarınca, gerçekten davacının taşınmazlarını 3. kişiye satmış ise de, bunu tedbirsiz veya hileli bir davranışla rayiçten düşük gösterildiği ileri sürüldüğüne ve tapuda gösterilen satış bedeli davalı ile 3. kişi arasındaki işlemin görünüşünü tespitten ileri bir niteliği bulunmadığından, bu resmi kaydın tutarı davalıyı bağlamaz, davacı satış günündeki gerçek değerin tapuda gösterilenin çok üstünde olduğunu ileri sürebilir ve ispatlayabilir.

Gerçekten davacı bunun keşifle belireceğini ileri sürmüştür. O halde mahkeme yerin davalı vekil eliyle 3. kişilere satıldığı gündeki gerçek sürüm değerini bilirkişi eliyle gerekirse emsalleri de araştırılarak tespit ettirilmeli idi. (İlgili Yargıtay kararı)

Vekil eden kişi taşınmazın tapudaki satış değerini gerçeğe uygun bulmazsa itiraz edebilir. Bu durumda mahkeme tarafından taşınmazın tapuda satış yapılan tarihteki değeri araştırılır. Tapuda değerin düşük gösterildiği tespit edilirse vekil edenin zararı vekil tarafından karşılanmalıdır. Yargıtay’ın bu yöndeki kararından kesit şu şekildedir:

Öte yandan, Borçlar Kanununun 390. maddesi gereğince vekil üzerine aldığı işi özenle ifa etmek ve müvekkilinin haklarının korumakla yükümlüdür. Tapuda her ne kadar satış bedelleri 2.000.000 TL olarak gösterilmişse de, davacı bu miktarları kabul etmemektedir. Bu durumda mahkemece, taşınmazların tapudaki satış tarihinde normal ve olağan satış bedelinin neden ibaret olabileceği araştırılarak bu miktara hükmedilmesi gerekir.(İlgili Yargıtay kararı)

Vekâletnamede taşınmazın devredileceği kişi belirtilmiş olsa dahi, gerçek bedelle satılıp satılmadığının vekâlet görevinin kötüye kullanılıp kullanılamadığının araştırılması gerekir:

Her ne kadar davacı vekâletnamesinde devredilecek kişiyi belirtmiş ise de, vekilin vekil edenin haklarını korumak, taşınmazı gerçek bedeli karşılığı satmak zorundadır.(İlgili Yargıtay kararının tam metnini okumak için tıklayınız)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.