Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesinde 5 Yıldan Fazla Şerh Koyulabilir Mi?

Satış Vaadinde Tapuya Şerh Sınırı Nedir?

Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi şahsi hak doğurur, tapuya şerh verilmesi halinde üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir. Şerhle bu hak ayni hak gücünü kazanmaktadır. Ancak ayni hakka dönüşmemektedir. Şerh 5 yıl için geçerlidir. Sözleşenler bu süreyi uzatamazlar.

Şerh sayesinde vaat alacaklısı, satış vaadi sözleşmesiyle kazandığı kişisel hakkına dayanarak vaat borçlusundan vaade konu taşınmazın mülkiyetini isteyebilir. Bu isteğin yerine getirilmesinden kaçınılmışsa hakimden hükmen mülkiyetin kendi adına geçirilmesiisteminde bulunabilir. Böyle bir istemin yasal dayanağı TMK m. 716/1 hükmüdür.

Son düzenleme tarihi 25 Ağustos 2020 12:27

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.