Taşınmaz Satış Vaadi Ön Sözleşme Midir?

Ağu 20, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Satış Vaadini Ön Sözleşme Olarak Kabul Edebilir Miyiz?

Satış vaadi sözleşmesi bir tapulu taşınmazın satışını gelecekte yapılmasını istemek hakkını sağlayan bir ön sözleşmedir. Vaat alacaklısı, bedel karşılığında taşınmazın mülkiyetinin kendi üzerine geçirilmesini vaat borçlusundan istemek hakkını sağlar

 💡 Satış vaadi sözleşmesi, asıl satım sözleşmesinin öncülüdür. Daha basit bir anlatımla taşınmaz satımı sonucunu doğurur. Taşınmaz satış vaadi hukuki niteliği bakımından, bir ön akittir. Bu sözleşme ile; taşınmaz mal mülkiyetinin başkasına geçirilmesi ve başkası adına tescili değil, sadece o taşınmaz malın ileride satışına ilişkin bir sözleşme yapılması hususu borçlanılmaktadır.” (Olgaç, sge, sf. 185); Sözleşme yapma söz verisi (vaadi) öyle bir sözleşmedir ki, bununla taraflardan biri veya her ikisi başka bir sözleşme (asıl sözleşme) yapmak yükümlülüğü altına girer. Sözleşme yapma söz verisi tarafları bağladığı için, hazırlık niteliğindeki ön görüşmelerden ayrılır.(Velidedeoğlu/Özdemir, sge, sf. 60) 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.