Tashih Ne Demektir? Nasıl Tashih Yapılır? Hükmün Tashihi

Tashih Ne Demektir_

Hukukta tashih ne demektir, bir kararın tashihi nasıl yapılır, hükmün tashih edilmesi ne anlama gelir?

Mahkeme Kararının Tashihi

“Tashih”, “Düzeltme” demektir.

Hukukta “Tashih”, hükümdeki yazı ve hesap hataları ile diğer benzeri açık hataların, mahkemece re’sen (doğrudan) veya taraflardan birinin talebi üzerine düzetilmesidir (HMK. md. 304/1).
Örneğin, hükümde 300 rakamı 3000 olarak yazılmış olabilir. Kerim adı, Kerem olarak; Seval adı Sevil olarak yazılmış olabilir.

Bu tür yazı ve hesap hatalarının düzeltimi için “Tashih Yolu” kullanılır.

“Tashih” Talebi Nasıl Yapılır

Yukarı da belirtildiği üzere, yazı ve rakam hataları ve benzeri yanlışlıklar, re’sen ya da taraf talebiyle düzeltilebilir.
“Tashih”, bir hata ve yanlış düzeltimidir. Tavzihten farklı olarak, talep olmasa bile re’sen tashih yapılabilir (HMK. 304/1); fakat re’sen tavzih yapılamaz (HMK. md. 305/1)

Hüküm taraflara tebliğ edilmiş ise, hâkim, Tarafları dinlemeden hatayı düzeltemez. Taraflara davetiye çıkarılır. Tebligata rağmen gelmezlerse, ancak o zaman dosya üzerinde inceleme yapılarak tashih talebiyle ilgili gerekli karar verilebilir (HMK. md. 304/1).

Yazı ve hesap hataları ve benzeri hataların tashihi talepleri, hükmün icrasına kadar yapılabilir.

Tashih kararı verildiği takdirde, düzeltilen hususlarla ilgili karar, mahkemede bulunan nüshalar ile verilmiş olan suretleri altına veya bunlara eklenecek ayrı bir kağıda yazılır, imzalanır ve mühürlenir (HMK. md. 304/2).

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.