Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Tasfiyeyle İlgili Olup TMK’nun 214. Maddesinin 1 ve 2. Fıkrası Dışında Kalan Davalarda Yetkili mahkeme

Tasfiyeyle İlgili Olup TMK’nun 214. Maddesinin 1 ve 2. Fıkrası Dışında Kalan Davalarda Yetkili mahkeme

TMK nun 214. maddesinin 1 vc 2 fıkrasının belirlediği sona erme sebepleri dışında, başka bir sebeple sona ermiş mal rejimlerinin tasfiyesiyle ilgili uyuşmazlıklarda genel yetki kurallarına paralel olarak, davalı eşin yerleşim yeri mahkemesi yetkili kılınmıştır.

Tasfiyeye ilişkin olmayıp, örneğin bir malın kişisel mal olup olmadığı gibi salt eşler arasındaki mal rejimini ilgilendiren uyuşmazlıklar da: TMK nun 214/3 maddesinin kapsamına girdiklerinden; bu husustaki davalarda da yetkili mahkeme her iki eşin yerleşim mahkemeleri olacaktır’.

Ancak bu yetki de kesin olmadığından, ancak taraflardan birin itirazı üzerine mahkemece göz önüne alınabilir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 17 Ocak 2020 18:06

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.