Tarafların kusurlarının aile konutu şerhi konulması istemine bir etkisi bulunmamaktadır- Yargıtay Kararı

Tarafların kusurlarının aile konutu şerhi konulması istemine bir etkisi bulunmamaktadır

Toplanan delillerden; tarafların ayrı yaşamaya başlamadan önce dava konusu taşınmazda birlikte yaşadıkları anlaşılmaktadır. Davalı-davacı kadımn konuttan ayrılması, konutun aile konutu olma vasfını ortadan kaldırmaz.

Aile konutu ile ilgili düzenleme evlilik birliğinin korunması önlemlerine ilişkin olduğundan birlik devam ettiği sürece bu hüküm etkinliğini sürdürür.

Tarafların kusurlarının bu açıdan bir önemi bulunmamaktadır. Konutun aile konutu olduğu gerçekleştiğine göre tapu kütüğüne bu yönden şerh verilmesi gerekirken, isteğin reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 03.10.2011, E. 2011/15553, K. 2011/14803.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 26 Nisan 2020 15:34

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.