Tarafların boşanmalarına ilişkin yabancı mahkeme kararı tenfîz edilmişse o mahkemenin tespit ettiği kusur Türk Mahkemesini de bağlar- Yargıtay Kararı

Nis 20, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Tarafların boşanmalarına ilişkin yabancı mahkeme kararı tenfîz edilmişse o mahkemenin tespit ettiği kusur Türk Mahkemesini de bağlar

Davalı kadın eş tarafından Almanya’da açılan boşanma davasının devam ettiği sırada, davacı erkek eş tarafından 10.02.2012 tarihinde kadın eş aleyhine “kadın eşin sadakatsiz olduğu” gerekçesiyle Türk Medeni Kanununun 174/1-2. maddeleri gereğince eldeki maddi ve manevi tazminat davası açılmış, mahkemece kadın eşin sadakate aykın davranışları olduğu kabul edilerek davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir. Davalı kadın eş tarafından Almanya’da açılan dava sonucu verilen boşanma hükmü 10.08.2012 tarihinde kesinleşmiş, taraflann açtığı boşanma hükmünün tanınmasına ilişkin davada verilen “tanıma” hükmü de 11.03.2013 tarihinde kesinleşmiştir. Kadın eşin Almanya’da açtığı boşanma davasının kabulüne karar verildiğine ve sadakatsiz olduğuna dair bir tespite yer verilmediğine göre, boşanmaya neden olan olaylarda erkek eşin tamamen kusurlu olduğunun kabulü gerekir. O halde, davacı erkek eşin yeniden kusur belirlemesi ve maddi ve manevi tazminat (TMK m. 174/1-2) talebinin bu nedenle reddi yerine kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 16.03.2015, E. 2014/22595, K. 2015/4507)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.