Tapuda Tescilin Etkisi

TMK md 1021’e göre; kurulması kanunen tescile tabi ayni haklar, tescil edilmedikçe varlık kazanamaz. TMK md 1022/1’e göre ise; ayni haklar, kütüğe tescil ile doğar, sıralarını ve tarihlerini tescile göre alır. Tescil yapılmadıkça tapulu taşınmazda ayni hak kurulması, içeriğinin değiştirilmesi, hakkın devri ve ortadan kaldırılması gibi sonuçlar doğmaz.

“Taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, tescille olur. Miras, mahkeme kararı, cebri icra, işgal, kamulaştırma halleri ile kanunda öngörülen diğer hallerde, mülkiyet tescilden önce kazanılır.

Tescilin Etkisi Ne Zaman Başlar?

Ayni haklar, kanunlarda öngörülen bazı istisnalar dışında kütüğe tescil ile doğmakla birlikte, tescilin etkisi başvurunun yevmiye defterine kaydedildiği ana kadar geriye yürür ve o andan itibaren hüküm icra eder. Tapu ve gayrimenkul alanında uzmanlık sahibi avukatlardan Avukat Saim İNCEKAŞ tescilin başlangıç tarihinin bazı dava türlerinde kritik önem arz ettiğini belirtmektedir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatı

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 21:50

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.