Tapuda Tescilin Etkisi

Eki 15, 2019 | Tapu-Gayrimenkul Avukatlığı

TMK md 1021’e göre; kurulması kanunen tescile tabi ayni haklar, tescil edilmedikçe varlık kazanamaz. TMK md 1022/1’e göre ise; ayni haklar, kütüğe tescil ile doğar, sıralarını ve tarihlerini tescile göre alır. Tescil yapılmadıkça tapulu taşınmazda ayni hak kurulması, içeriğinin değiştirilmesi, hakkın devri ve ortadan kaldırılması gibi sonuçlar doğmaz.

“Taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, tescille olur. Miras, mahkeme kararı, cebri icra, işgal, kamulaştırma halleri ile kanunda öngörülen diğer hallerde, mülkiyet tescilden önce kazanılır.

Tescilin Etkisi Ne Zaman Başlar?

Ayni haklar, kanunlarda öngörülen bazı istisnalar dışında kütüğe tescil ile doğmakla birlikte, tescilin etkisi başvurunun yevmiye defterine kaydedildiği ana kadar geriye yürür ve o andan itibaren hüküm icra eder. Tapu ve gayrimenkul alanında uzmanlık sahibi avukatlardan Avukat Saim İNCEKAŞ tescilin başlangıç tarihinin bazı dava türlerinde kritik önem arz ettiğini belirtmektedir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatı

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.