Tapu Kütüğüne Aile Konutu Şerhi Konulması veya Şerhin Kaldırılması Davası

TMK nun 194/3 maddesinde: “Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir” hükmü konulmuştur. Bu hükme göre; eşler aile konutu olarak özgülenen bir taşınmazın tapu kütüğüne bu hususun şerh olunmasını veya mevcutsa kaldırılmasını dava edebilecektir.

Söz konusu davada TMK nun 201. maddesinin koyduğu kurala göre, eşlerden herhangi birinin yerleşim yeri ya da ilk istemde bulunanın yerleşim yerindeki Aile Mahkemesi görevli bulunmaktadır.

Belirtmek gerekir ki; böyle bir davanın açılması halinde mahkemece dava esas defterine kaydolunarak yapılacak duruşmada, toplanılacak delillere göre yürütülmek gerekecektir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 17 Ocak 2020 17:35

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.