Tapu dairesine yapılacak başvuru üzerine aile konutu şerhi konulabileceği gibi aile mahkemesinde açılacak dava ile de talep edilmesi mümkündür- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Tapu dairesine yapılacak başvuru üzerine aile konutu şerhi konulabileceği gibi aile mahkemesinde açılacak dava ile de talep edilmesi mümkündür

Dava, Türk Medeni Kanununun 194.maddesi uyarınca aile konutu şerhi konulmasına ilişkindir. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir (TMK. md. 194/3).

Eşin, tapu dairesine yapacağı başvuru üzerine aile konutu şerhi konulabileceği gibi, aile mahkemesinde açılacak dava ile de talep edilmesi mümkün olduğu halde, bu yön nazara alınmadan hukuksal olmayan gerekçe ile davanın reddi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 02.05.2011, E. 2010/18366, K. 2011/7492.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.