Tanıma kararıyla kesin hüküm halini almış olan boşanma sonucu velayetle ilgili bir düzenleme yapılmasında yasal olarak zorunluluk vardır- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Tanıma kararıyla kesin hüküm halini almış olan boşanma sonucu velayetle ilgili bir düzenleme yapılmasında yasal olarak zorunluluk vardır

Taraflann boşanmalanna ilişkin yabancı mahkeme karanmn tanınmasına karar verilmiş olması ve bu ilamda ortak çocuklann velayetiyle ilgili bir düzenlemenin bulunmaması karşısında; velayetin ana veya babadan birine tevdi için taraflardan birinin başvurusu yeterli olup, tanıma karanyla kesin hüküm halini almış olan boşanma sonucu, velayetle ilgili bir düzenleme yapılmasının yasal olarak zorunlu bulunmasına (TMK.m.337/2); bu halde hakim tarafından kendiliğinden harekete geçme ilkesi gereğince, velayetin diğer tarafa verilmesinin imkan dahilinde olmasına göre; davacımn bu yöne ilişkin temyiz itirazları yerinde görülmediği gibi; diğer yönlere ilişkin temyiz itirazları da yerinde görülmediğinden reddiyle usul ve kanunu uygun olan hükmün onanmasına, (Y2HD, 25.04.2011, E. 2010/17727, K. 2011/6922.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.