Tanıma Davası Açmak İçin Eşten Alınacak Dilekçe Örneği

Tanıma Davası Açmak İçin Eşten Alınacak Dilekçe Örneği

…… T.C. Kimlik numaralı ve ….. doğum tarihli X …..’a Hitaben;

Konu             :Boşanma kararının Türkiye’de Tanıma ve tenfizine karar verilmesi talebime istinaden rızam dahilinde eski eşim ….’a vermiş olduğum dilekçedir.

Açıklamalar  :

1-Ben Agim ……, X ….. tarihinde X Evlendirme Dairesi’nde ….. kayıt numarası ile Aysel …. ile evlenmiş bulunmaktayım.

2-Ancak daha sonra karşılıklı olarak X Yerel Mahkemesi Aile Hakimi ….’in …….. tarihli kararı ile boşanmış bulunmaktayız.

3-İşbu evliliğimizden müşterek çocuğumuz bulunmamaktadır.

4-Söz konusu X Yerel Mahkemesi Aile Hakimi …….’in hakkımızda vermiş olduğu ….. tarihli boşanma kararının bu kez Türkiye’de tanınmasını ve tenfizi istediğimizden bu husus da gerekli işlemleri başlatması ve dava açıp neticelendirmesi için işbu dilekçeyi eski eşime bizzat kendim hazırlayarak rızam dahilinde vermiş bulunmaktayım.

Çünkü bende aramızdaki boşanma kararının Türkiye’de tanınmasını ve tenfizini istemekteyim. Bu husus da eski eşim, Türkiye’de istediği yerde istediği zaman bahse konu boşanma kararının geçerli olması ve uygulanması için dava açabilir, kararı alabilir, bu husus da gerekli belgeleri sunabilir, tanık dinletebilir, davaya ben katılsam da katılmasam da davanın neticelenmesini talep edebilir.

Bu husus da dava açıldığında sürekli ülkeler arası ticari işlerimden dolayı şahsıma ulaşılamasa da yokluğumda da işbu tanıma ve tenfiz kararlarının verilmesine rızam vardır. Eski eşimle aramızda hiçbir bağ bulunmadığından verilen boşanma kararının her ülkede tanınması veya tenfizi şahsımı rahatsız etmeyecektir. Duruşmalarda yokluğumda karar verilmesini şimdiden kabul etmekteyim. Yine de aşağıda güncel iletişim bilgilerimi açılacak davada göstermek üzere bildirmekteyim.

5-Boşanma kararının tanınması ve tenfizi konusunda açılacak bir davaya veya verilecek bir karara ilişkin olarak herhangi bir itirazımın olmayacağını şimdiden beyan ve taahhüt ederim.                                               

Dilekçeyi X ……’a  (X)Veren

Güncel İletişim bilgileri;                                                            X …..

Adress & Tel;

Avukat: Av. Saim İNCEKAŞ

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 22:21

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.