Tanık Beyanı ve Yemin Duruşma Tutanağı Örneği

Ara 18, 2018 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

T.C SAMSUN ( ). AİLE MAHKEMESİ

Esas No.: 2014/66

CELSE NO : 3

CELSE TARİHİ : 10.04.2014

HAKİM : YUNUS Ö. 34428

KATİP : BURCU Ç. 104358

Belirli gün ve saatte celse açıldı. Davacı hazır, başka gelen yok. Açık yargılamaya devam olundu. Davalıdan soruldu: “-Tanıklarımızdan Halit T. hazırdır, dinlenmesini istiyorum”, dedi. Tanık Halit T. huzura alındı. Kimlik tespitine geçildi. Davacı Tanığı Halit T.: Himmet oğlu 1968 doğumlu Cedit Mah. Başkaya Sok. No:22 İlkadım Samsun adresinde oturur. Tarafları tanır, engel hali yok, HMK. md.256/1 a, b, c, ç, fıkraları gereğince tanığa gerçeği söylemesinin önemi, gerçeği söylememesi halinde yalan tanıklık suçundan dolayı cezalandırılacağı, doğruyu söyleyeceği hususunda yemin edeceği, duruşmada Mahkeme hakiminin açık izni olmadan Mahkeme salonunu terk edemeyeceği ve gerekirse diğer tanıklarla yüzleştirilebileceği anlatıldı ve HMK 258/3 uyarınca : “-Tanık sıfatıyla sorulacak sorulara vereceğiniz cevapların gerçeğe aykırı olmayacağına ve bilginizden hiçbir şey saklamayacağınıza namusunuz, şerefiniz ve kutsal saydığınız bütün inanç ve değerler üzerine yemin ediyor musunuz” diyerek soruldu; tanık da; cevaben: “- Sorulacak sorulara, hiçbir şey saklamadan doğru cevap vereceğime, namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum” diyerek yeminini eda etmekle HMK. md. 260’a göre bilgilendirildi.

Dava dilekçesi okundu; bilgisi ve görgüsü soruldu: “-Taraflarla aynı binada oturuyorduk. Evlerine hiç gitmedim. Daha sonra taraflar benim oturduğum apartmandan taşındılar. Aralarında en son ayrılırken yaşanan olaylara şahit olmadım. Davacının halen nerde kaldığını bilmiyorum. Davalı emeklidir. Başkaca geliri olup olmadığını bilmiyorum. Bilgim ve söyleyeceklerim bundan ibarettir” dedi. Beyanı okundu, imzası alındı. Tanık (imza) (TC:……………..)
Tanık beyanına karşı davacıdan diyeceği soruldu: “-Bir diyeceğim yoktur. Diğer tanığımı gelecek celse hazır edeceğim” dedi.

G.D.: Davacının tanığı Şerif Ş.’nin gelecek oturumda hazır edildiğinde dinlenilmesine; bu sebeplerle duruşmanın, 15/06/2015 günü saat 10:45’e bırakılmasına karar verildi. 10/04/2015
Katip 104358 Hakim 33428

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank