Tanık Beyanı ve Yemin Duruşma Tutanağı Örneği

T.C SAMSUN ( ). AİLE MAHKEMESİ

Esas No.: 2014/66

CELSE NO : 3

CELSE TARİHİ : 10.04.2014

HAKİM : YUNUS Ö. 34428

KATİP : BURCU Ç. 104358

Belirli gün ve saatte celse açıldı. Davacı hazır, başka gelen yok. Açık yargılamaya devam olundu. Davalıdan soruldu: “-Tanıklarımızdan Halit T. hazırdır, dinlenmesini istiyorum”, dedi. Tanık Halit T. huzura alındı. Kimlik tespitine geçildi. Davacı Tanığı Halit T.: Himmet oğlu 1968 doğumlu Cedit Mah. Başkaya Sok. No:22 İlkadım Samsun adresinde oturur. Tarafları tanır, engel hali yok, HMK. md.256/1 a, b, c, ç, fıkraları gereğince tanığa gerçeği söylemesinin önemi, gerçeği söylememesi halinde yalan tanıklık suçundan dolayı cezalandırılacağı, doğruyu söyleyeceği hususunda yemin edeceği, duruşmada Mahkeme hakiminin açık izni olmadan Mahkeme salonunu terk edemeyeceği ve gerekirse diğer tanıklarla yüzleştirilebileceği anlatıldı ve HMK 258/3 uyarınca : “-Tanık sıfatıyla sorulacak sorulara vereceğiniz cevapların gerçeğe aykırı olmayacağına ve bilginizden hiçbir şey saklamayacağınıza namusunuz, şerefiniz ve kutsal saydığınız bütün inanç ve değerler üzerine yemin ediyor musunuz” diyerek soruldu; tanık da; cevaben: “- Sorulacak sorulara, hiçbir şey saklamadan doğru cevap vereceğime, namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum” diyerek yeminini eda etmekle HMK. md. 260’a göre bilgilendirildi.

Dava dilekçesi okundu; bilgisi ve görgüsü soruldu: “-Taraflarla aynı binada oturuyorduk. Evlerine hiç gitmedim. Daha sonra taraflar benim oturduğum apartmandan taşındılar. Aralarında en son ayrılırken yaşanan olaylara şahit olmadım. Davacının halen nerde kaldığını bilmiyorum. Davalı emeklidir. Başkaca geliri olup olmadığını bilmiyorum. Bilgim ve söyleyeceklerim bundan ibarettir” dedi. Beyanı okundu, imzası alındı. Tanık (imza) (TC:……………..)
Tanık beyanına karşı davacıdan diyeceği soruldu: “-Bir diyeceğim yoktur. Diğer tanığımı gelecek celse hazır edeceğim” dedi.

G.D.: Davacının tanığı Şerif Ş.’nin gelecek oturumda hazır edildiğinde dinlenilmesine; bu sebeplerle duruşmanın, 15/06/2015 günü saat 10:45’e bırakılmasına karar verildi. 10/04/2015
Katip 104358 Hakim 33428

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.